Učená společnost ocenila světové kapacity i studenty
| 8. 7. 2019Učená společnost České republiky, která si letos připomíná 25 let od svého založení (Vesmír 98, 266, 2019/5), udělila medaile za zásluhy o rozvoj vědy a ceny významným vědcům, úspěšným pedagogům a talentovaným středoškolským studentům.
Medaili obdrželi dva přírodovědci, kteří letos slaví významná životní jubilea. Prof. Ing. Jan Jeník, CSc., (*1929) je výrazná osobnost geobotaniky, ekologie krajiny, lesnictví a ochrany přírody. Jeho odborný záběr a praktická zkušenost sahá od rovníku k arktickým oblastem, od savan a skalních stepí po mokřady, od mořských břehů po velehory. Podílel se na programu UNESCO Člověk a biosféra, patří mezi zakladatele mnoha našich velko- i maloplošných chráněných území.
Prof. Josef Michl, Ph.D., (*1939) působí na University of Colorado v Boulderu a v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Oblast jeho profesních zájmů je široká, věnuje se mimo jiné makromolekulární chemii, fotochemii, molekulární elektronice, výzkumu směřujícímu k vývoji efektivních solárních článků nebo tvorbě molekulárních „stavebnic“.
Cenu pro mladšího vědeckého pracovníka obdržel Dr. Juraj Fedor (*1979) z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Učená společnost ocenila jeho přínos k experimentálnímu studiu interakcí elektronů s molekulami. Technologie založená na těchto interakcích patří k horkým kandidátům pro použití v nanolitografii – technologii tištění elektronických součástek v měřítku nanometrů. Důležitá, a přitom stále nejasná je také role pomalých elektronů při poškození biologických molekul ionizujícím zářením.
Cenu pro pedagogy získali Ing. Vilém Koutník, CSc., ze Střední průmyslové školy chemické v Brně a RNDr. PhDr. Ivo Králíček, Ph.D., z Biskupského gymnázia B. Balbína v Hradci Králové. Ocenění převzalo i deset studentů, autorů výjimečných středoškolských prací z přírodovědných i humanitních oborů.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [244,29 kB]