i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Odkud je hliník?

 |  27. 5. 2019
 |  Vesmír 98, 374, 2019/6

Obraz složený z dat získaných několika sítěmi radioteleskopů a dalekohledem Gemini zachycuje následky srážky hvězd, k níž došlo před téměř 350 lety. Data obsahují také stopy, které vedou k radioaktivnímu hliníku.

Hliník, jak je známo ze slavné české komedie, se odstěhoval do Humpolce. Astronomové ovšem už delší dobu řeší opačnou záhadu. Objevili v Galaxii radioaktivní izotop hliníku 26Al a teď hledají, odkud se tady vzal. Stabilní atom hliníku 27Al má v jádru 13 protonů a 14 neutronů, tedy celkem 27 nukleonů. Izotop, kterému jeden neutron chybí, je radioaktivní s poločasem rozpadu 715 tisíc let. Jeden z jeho protonů se při přeměně označované jako β+ změní v neutron, takže vznikne jádro hořčíku 26Mg s dvanácti protony. Přitom se vyzáří pozitron a elektronové neutrino. Tak krátký poločas rozpadu (pro srovnání: izotop uranu 235U má poločas rozpadu 710 milionů let, tedy tisíckrát delší) znamená, že 26Al by měl být ve vesmíru velmi vzácný. Astronomové však jeho přítomnost zaznamenali. Nepřímo, a to díky pozorováním v oboru záření gama, které se v důsledku jeho rozpadu uvolňuje. To znamená, že musí být neustále doplňován. V podezření jsou samozřejmě supernovy. Ale donedávna nebyl zjištěn žádný konkrétní zdroj.

Nyní vidíte 16 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie

O autorovi

Jan Veselý

Mgr. Jan Veselý (*1967) studoval astrofyziku na MFF UK a vystudoval učitelství fyziky na Univerzitě Hradec Králové. Zabývá se výukou a popularizací astronomie a astrofyziky. Do roku 2018 působil v Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové a nyní pracuje v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy.
Veselý Jan

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné