Stanislav Komárek: Města a městečka I.+II. díl
| 11. 11. 2019 | Vesmír 98, 661, 2019/11
Proč psát memoáry „už“ po šedesátce? „Nikdo z nás neví hodiny ani dne… v tomto věku lze ještě napsat cosi poměrně sevřeného a příčetného, což kolem osmdesátky v rámci stařecké upovídanosti nemusí být ten případ…,“ píše v úvodu Stanislav Komárek, který ve dvou dílech Měst a městeček zachycuje proměny dob a míst, jež zažil, a které určuje lidem mladším třiceti let, aby poučil ty, kteří žijí v jiné době než v té, kdy něco věděli jako samozřejmost „všichni“, ale v té, kdy už to neví „nikdo“. Memoáry zahrnují vzpomínky na Kardašovu Řečici a Jindřichův Hradec v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, autorovo studium biologie, emigraci do Rakouska i návrat zpět na Přírodovědeckou fakultu UK.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [335,65 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Historie
RUBRIKA: Přečetli jsme
O autorovi
Eva Bobůrková
Eva Bobůrková původní povolání systémové inženýrky nikdy nevykonávala, neb se zhlédla v novinařině. Ze zpovídaných lidí jí brzy jako nejzajímavější vyšli vědci, a tak se od ekonomického zpravodajství odklonila k popularizaci vědy, kteréžto se věnuje od roku 2000.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...