Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

Placentou do střeva?

 |  11. 11. 2019
 |  Vesmír 98, 610, 2019/11

Jak je pravidelnému čtenáři Vesmíru dobře známo, o zdraví a nemoci často rozhodují kromě celkové kondice i podnájemníci obývající naše střevo – tedy náš střevní mikrobiom, po staru mikroflóra. Převládají-li v našich útrobách početně některé konkrétní bakteriální kmeny, jsme náchylnější k propuknutí metabolického syndromu. Proto je zajímavá otázka, kde se to v nás vlastně všechno bere – odkud náš mikrobiom pochází. Už první novorozenecká stolice obsahuje celou řadu bakterií, ve stadiu plodu je však vyvíjející se střevo ještě v zásadě sterilní.

Při hledání možné cesty příchodu bakterií do střeva plodu padá podezření nutně i na placentu. Právě tady se totiž potkává krev zárodku s krví matky. Tradičně placentu považujeme za orgán prostý bakterií, důkazy ale byly donedávna dosti vratké. K osídlení střeva by stačil průnik jen několika málo bakterií, který by bylo obtížné zachytit. Lidskou placentu navíc získáme zpravidla až při porodu a hrozí při tom kontaminace bakteriemi porůznu se vyskytujícími v porodním sále. Používáme-li k detekci bakteriální DNA současné supercitlivé metody, mohou se problematickými ukázat i např. nechtěná stopová množství DNA v komerčně dodávaných reakčních směsích.

V současné práci si výzkumníci na všechny tyto faktory dali obzvláštní pozor. Shromáždili obrovské množství vzorků z více než 500 porodů. Pečlivým zahrnutím všemožných negativních i pozitivních kontrol se jim pak podařilo identifikovat téměř všechny zaznamenané stopy bakterií jako kontaminace. Byli dokonce schopni určit konkrétní mixy bakterií, které se nacházejí v údajně sterilních reagenciích jednotlivých dodavatelů. Jediná bakterie, která byla v placentách skutečně nalezena (asi u 5 % maminek), byl Streptococcus agalactiae, což je ovšem patogenní mikrob, o němž je známo, že se v případě infekce matky může přenést i na plod.

Negativní výsledek nemůže být nikdy jednoznačným průkazem neexistence zkoumaného jevu. Po provedení této velice pečlivé studie je však zřejmé, že využívání zdravé placenty pro vstup bakterií do těla a potažmo střeva dítěte je dosti nepravděpodobné. Tudy tedy cesta patrně nevede. Na zjištění, kde se mikrobiom novorozenců bere, si tak budeme muset ještě počkat.

De Goffau M. C. et al., Nature, DOI: 10.1038/s41586-019-1451-5

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Mikrobiologie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Petr Zouhar

RNDr. Petr Zouhar, Ph.D., (*1985) je absolventem Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Postdoktorskou stáž strávil na Stockholmské univerzitě a v současnosti se ve Fyziologickém ústavu AV ČR zabývá zejména metabolismem tukové tkáně a s tím spojenou problematikou obezity a diabetu.
Zouhar Petr

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...