Znečištění a geny: Akademie věd ocenila Radima Šráma
| 7. 10. 2019Genetik MUDr. Radim Šrám, DrSc., (1939) dlouhá léta upozorňuje na zdravotní rizika života ve znečištěných oblastech, především na ohrožení dědičné informace chemickou mutagenezí. K vyhodnocení vlivu znečištění na lidské zdraví používá metody genetické toxikologie a molekulární epidemiologie. Za své celoživotní zásluhy nyní u příležitosti svých 80. narozenin obdržel medaili Akademie věd ČR De scientia et humanitate optime meritis.
„Smůla s našimi výsledky je v tom, že když zjistíme něco zajímavého, obvykle tím nikoho nepotěšíme. Díky práci v AV ČR však důsledkem nebylo to, že bych musel změnit zaměstnání, čehož si velmi vážím,“ říká laureát.
Radim Šrám mimo jiné založil a koordinoval vědecký projekt Program Teplice, který se zabýval dopady znečištěného životního prostředí na zdraví obyvatel v pánevních oblastech a v Praze. Studium se soustředilo na analýzu dýchacích funkcí, neuropsychických účinků, výsledků těhotenství, úmrtnosti a vzniku nádorových onemocnění (Vesmír 94, 236, 2015/4). Od roku 2008 Radim Šrám koordinoval také rozsáhlý výzkum na Ostravsku, který sledoval zejména vliv znečištěného ovzduší na zdravotní stav dětí, ale i genotoxicitu látek přítomných v ovzduší Ostravska.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [281,5 kB]