Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1

Aktuální číslo:

2024/12

Téma měsíce:

Expedice

Obálka čísla

Jak zabít bakterie

 |  7. 10. 2019
 |  Vesmír 98, 545, 2019/10

ad Vesmír 98, 322, 2019/6

V článku zmiňujete normu, podle které se sterilizují všechny lidmi vyrobené přístroje zkoumající planety, kde lze očekávat nález vody v tekutém skupenství. Je norma někde dostupná? Sám se amatérsky věnuji pěstování hub, proto musím sterilizovat substrát (stačí tlakový hrnec po dobu dvou hodin). Připadá mi nemožné, že by cokoli mohlo přežít vámi zmiňovaný postup.

Jakub Rousek, Náchod

Odpověď: Planetární ochranu těles Sluneční soustavy před zavlečením pozemských mikroorganismů definovala mezinárodní smlouva již v roce 1967.1) Planetární ochranu dostal na starosti Výbor pro kosmický výzkum (COSPAR – Committee on Space Research), který je zodpovědný za tvorbu norem pro planetární ochranu a jejich dodržování.

Pro účely určení úrovně nutné biologické čistoty jednotlivých kosmických misí jsou tělesa Sluneční soustavy rozdělena do kategorií podle pravděpodobnosti existence jakékoliv formy života na jejich povrchu, případně pod jejich povrchem. Dále je také důležité, jaký má daná mise účel: zda bude kolem planety či jiného tělesa Sluneční soustavy kroužit, míjet ho, přistávat na něm, či se dokonce vracet s odebranými vzorky zpět na Zemi.

Ačkoliv se zdá, že po aplikaci popsaného postupu již na družici nemohou zůstat žádné mikroorganismy, nemusí to platit. Některé bakterie tvořící spory jsou tak odolné, že jim nevadí ani velmi vysoké či velmi nízké teploty, ani silně kyselé či zásadité prostředí, ani nedostatek kyslíku, a dokonce ani poměrně vysoký stupeň radiace. Proto jsou definované úrovně nutné biologické čistoty pro některé planety a některé typy misí tak přísné. Mise ExoMars hledající život na Marsu mezi takovéto velmi hlídané mise patří.

Pro účely planetární ochrany existuje řada norem, jež popisují jakými způsoby se sterilizace provádí a jak se poté její účinnost testuje.2)

Ivana Kolmašová, Oddělení kosmické fyziky ÚFA AV ČR

Příspěvek byl redakčně krácen a upraven.

Poznámky

1) On-line: bit.ly/kosmicka_smlouva.

2) Použité normy planetární ochrany naleznete na stránkách bit.ly/planetarni_ochrana_2013bit.ly/planetarni_ochrana_2008.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Mikrobiologie

O autorech

Jakub Rousek

Ivana Kolmašová

Doporučujeme

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Jiří Hrubý  |  8. 12. 2024
Takto Tomáš Grim nazval úvahu nad svou fotografií ledňáčka a z textové i fotografické části jeho knihy Ptačí svět očima fotografa a také ze...
Do srdce temnoty

Do srdce temnoty uzamčeno

Ladislav Varadzin, Petr Pokorný  |  2. 12. 2024
Archeologické expedice do severní Afriky tradičně směřovaly k bývalým či stávajícím řekám a jezerům, což téměř dokonale odvádělo pozornost od...
Vzhůru na tropický ostrov

Vzhůru na tropický ostrov

Vojtěch Novotný  |  2. 12. 2024
Výpravy na Novou Guineu mohou mít velmi rozličnou podobu. Někdo zakládá osadu nahých milovníků slunce, jiný slibuje nový ráj na Zemi, objevuje...