Aktuální číslo:

2020/10

Téma měsíce:

Hry

Studentský projekt získal 80 milionů

 |  3. 9. 2018
 |  Vesmír 97, 490, 2018/9

Při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vznikla start-up firma DIANA Biotechnologies (www.dianabiotech.com), která bude rozvíjet citlivou, přesnou a rychlou metodu umožňující stanovit množství enzymů a jiných proteinů v komplexních biologických vzorcích (např. v krvi nebo ve slinách) a hledat v knihovnách nízkomolekulárních látek vhodné inhibitory enzymů.

Metodu DIANA (DNA-linked Inhibitor Antibody Assay) vyvinul Václav Navrátil s kolegy během svého postgraduálního studia ve skupině Jana Konvalinky. Nyní se stal jednatelem nově založeného start-upu, který od investorů ze skupiny bpd partners získal pro nejbližší roky přes 80 milionů korun. Metoda je chráněna dvěma mezinárodními patentovými přihláškami a její autoři už poskytli dvě jednorázové licence přední americké univerzitě a globální farmaceutické firmě.

„Vzdáleně vycházíme ze známé metody ELISA, ale používáme pouze jednu protilátku, která dokáže hledaný enzym specificky navázat ze směsi ostatních proteinů. K jeho detekci slouží syntetická nízkomolekulární látka, nejčastěji inhibitor toho enzymu. Na inhibitor je připojena DNA, která nám slouží jako značka pro detekci. Pomocí kvantitativní PCR jsme schopni určit, kolik té značky se nám navázalo, a tím pádem kolik tam je enzymu,“ vysvětluje Václav Navrátil.

Metoda je o několik řádů citlivější než stávající techniky; proteiny v komplexním vzorku odhalí v zeptomolárním množství (10–21 molu). Měla by umožnit rychlou diagnostiku nemocí, které se už v počátečním stadiu projevují změnou hladin některých enzymů (včetně nádorových onemocnění). Zároveň usnadní hledání biologicky aktivních látek (např. inhibitorů enzymů) v obsáhlých knihovnách. To je důležité pro vývoj nových léčiv, na němž se chce start-up aktivně podílet.

„Naším obchodním artiklem je duševní vlastnictví. V tomto případě ho nelicencujeme cizí společnosti, ale bude ho komercializovat firma vzniklá v prostředí ÚOCHB,“ komentoval založení firmy ředitel ústavu Zdeněk Hostomský. „Věříme, že do čtyř let budou na světě výsledky, které uspokojí vědecké touhy našich přátel a zároveň třeba naplní naše investorská očekávání,“ navázal na tiskové konferenci na jeho slova Miroslav Tvrzník z bpd partners.

Navrátil V. et al., Nucleic Acids Res., DOI: 10.1093/nar/gkw853

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost, Chemie, Biologie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Ceny Neuron letos netradičně

Ceny Neuron letos netradičně

Ondřej Vrtiška  |  5. 10. 2020
Letošní rok je v mnoha ohledech zvláštní. Nový koronavirus a pandemie covid-19 zasáhla do života každého z nás, ovlivňuje každodenní fungování...
Lekce z pandemie

Lekce z pandemie

Eva Bobůrková  |  5. 10. 2020
Když se objevila zpráva, že pražský taxikář, hospitalizovaný v těžkém stavu s nemocí covid-19, dostal jako první pacient v Česku nový...
Hry a lidé

Hry a lidé

Martin Soukup  |  5. 10. 2020
Hra a hraní je základem každé kultury. Přesněji řečeno, hra kulturu předchází. Jak si hrají lidé neznalí písma, jak si osvojují fotbal či kriket,...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné