Aktuální číslo:

2021/4

Téma měsíce:

Město

Studentský projekt získal 80 milionů

 |  3. 9. 2018
 |  Vesmír 97, 490, 2018/9

Při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vznikla start-up firma DIANA Biotechnologies (www.dianabiotech.com), která bude rozvíjet citlivou, přesnou a rychlou metodu umožňující stanovit množství enzymů a jiných proteinů v komplexních biologických vzorcích (např. v krvi nebo ve slinách) a hledat v knihovnách nízkomolekulárních látek vhodné inhibitory enzymů.

Metodu DIANA (DNA-linked Inhibitor Antibody Assay) vyvinul Václav Navrátil s kolegy během svého postgraduálního studia ve skupině Jana Konvalinky. Nyní se stal jednatelem nově založeného start-upu, který od investorů ze skupiny bpd partners získal pro nejbližší roky přes 80 milionů korun. Metoda je chráněna dvěma mezinárodními patentovými přihláškami a její autoři už poskytli dvě jednorázové licence přední americké univerzitě a globální farmaceutické firmě.

„Vzdáleně vycházíme ze známé metody ELISA, ale používáme pouze jednu protilátku, která dokáže hledaný enzym specificky navázat ze směsi ostatních proteinů. K jeho detekci slouží syntetická nízkomolekulární látka, nejčastěji inhibitor toho enzymu. Na inhibitor je připojena DNA, která nám slouží jako značka pro detekci. Pomocí kvantitativní PCR jsme schopni určit, kolik té značky se nám navázalo, a tím pádem kolik tam je enzymu,“ vysvětluje Václav Navrátil.

Metoda je o několik řádů citlivější než stávající techniky; proteiny v komplexním vzorku odhalí v zeptomolárním množství (10–21 molu). Měla by umožnit rychlou diagnostiku nemocí, které se už v počátečním stadiu projevují změnou hladin některých enzymů (včetně nádorových onemocnění). Zároveň usnadní hledání biologicky aktivních látek (např. inhibitorů enzymů) v obsáhlých knihovnách. To je důležité pro vývoj nových léčiv, na němž se chce start-up aktivně podílet.

„Naším obchodním artiklem je duševní vlastnictví. V tomto případě ho nelicencujeme cizí společnosti, ale bude ho komercializovat firma vzniklá v prostředí ÚOCHB,“ komentoval založení firmy ředitel ústavu Zdeněk Hostomský. „Věříme, že do čtyř let budou na světě výsledky, které uspokojí vědecké touhy našich přátel a zároveň třeba naplní naše investorská očekávání,“ navázal na tiskové konferenci na jeho slova Miroslav Tvrzník z bpd partners.

Navrátil V. et al., Nucleic Acids Res., DOI: 10.1093/nar/gkw853

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost, Chemie, Biologie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Spočítat to covidu

Spočítat to covidu

Martin Šmíd  |  5. 4. 2021
Představte si, že jste starosta středně velkého města a že ve vašem městě propukne epidemie. Musíte rozhodnout, co proti ní udělat. Na jedné...
Turbo-venkovy

Turbo-venkovy

Radan Haluzík  |  5. 4. 2021
Jak bude při současném tempu globalizace vypadat zapadlý venkov naší planety v budoucnosti, řekněme za čtvrt století? Ony vesničky ztracené vysoko...
Bublina českých dějin

Bublina českých dějin

Jan Urban  |  5. 4. 2021
„V otázkách tak důležitých může býti a jest zajisté stanovisko různé. Avšak domníváme se, že myšlenky právě projevené už pro svou přímosť a...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné