Pocuchaná galaxie
| 3. 9. 2018Galaxie označovaná šifrou NGC 3256 se nachází poměrně nedaleko – je od nás vzdálená jen 100 milionů světelných roků. Vypráví příběh zrodu a života galaxií a je obrazem minulosti i budoucnosti té naší vlastní.
Když Edwin Hubble v první polovině dvacátých let 20. století objevil, že Mléčná dráha, naše Galaxie, je jen jedním z mnoha hvězdných ostrovů tvořících vesmír, rozdělil je na spirální a eliptické. Toto Hubbleovo schéma platí s mírnými zdokonaleními dodnes. Spirální galaxie rozděluje ještě na typ bez příčky a s příčkou a ty pak ještě dále podle toho, jak je příčka výrazná. Eliptické galaxie jsou vlastně bez viditelné struktury a dělí se podle míry „šišatosti“.
Galaxie NGC 3256, jež je hmotností srovnatelná s tou naší a promítá se nám do souhvězdí Plachet (Vela) na jižní obloze, do žádné z těchto škatulek nezapadá. Klasifikujeme ji jako nepravidelnou. Jakási spirální struktura vidět je, ale je značně pocuchaná, navíc má galaxie dvě jádra. Ve skutečnosti se totiž jedná o dvojici galaxií, které vzájemně splývají. Díky pozorování nepřeberného množství galaktických srážek, které jsou v dosahu kosmických i velkých pozemských dalekohledů, dnes víme, že jde o běžný proces, ba dokonce o typický způsob, jímž galaxie rostou – látka, tedy nejen hvězdy, ale i oblaka plynu a prachu, se tak vlivem gravitace koncentruje do čím dál větších celků.