Hodně práce, hodně stresu
| 3. 9. 2018Více než dva tisíce vědců a vysokoškolských pedagogů pracujících ve veřejném sektoru odpovědělo na otázky dotazníkového šetření Akademici a akademičky 2017, které provedlo Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR ve spolupráci s Centrem pro výzkum veřejného mínění.
Na plný úvazek odpracují v průměru 46,5 hodin týdně, nemalá část z nich má navíc další pracovní závazky. Většina z nich se domnívá, že se od nich očekává příliš mnoho práce. Pociťují tlak především na publikační výkon a na získávání grantů. Necelých 35 % žen a 29 % mužů uvedlo, že byli během posledních čtyř týdnů pořád nebo skoro pořád ve stresu.
Pouze 35,3 % dotázaných má pracovní smlouvu na dobu neurčitou (38,1 % mužů a 32,3 % žen), 18 % se obává ztráty zaměstnání. Nejvyšší míru nejistoty pociťují lidé, kteří jsou financováni především z účelových zdrojů, což je běžné především v ústavech Akademie věd ČR a v dalších VVI (celou nebo větší část mzdy tvoří účelové zdroje u 40 % dotazovaných z AV a 43 % z dalších VVI, na VŠ pouze 18 %, častější je tato situace u žen).
Přestože účastníci šetření hodnotili genderovou kulturu na svém pracovišti relativně kladně, muži vnímali situaci výrazně pozitivněji než ženy. Spíše než ženy se domnívali, že nadřízení zacházejí rovným způsobem s muži a se ženami (59 % mužů, 39 % žen), že muži a ženy mají na jejich pracovišti rovné šance prosadit se do vedoucích a rozhodovacích pozic (56 % mužů, 36 % žen) nebo že je na jejich pracovišti atmosféra vstřícná k ženám – neuráží je a není sexistická (68 % mužů, 55 % žen).
Vysoký podíl žen se na svém pracovišti setkal s negativními postoji k rodičovství – 30 % žen se setkalo s tvrzením, že by nebylo vhodné mít v nejbližší době děti, a 14,7 % s názorem, že by musely opustit zaměstnání, pokud by měly děti.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [260 kB]