i
Zemětřesení? Ne, jen stádo slonů
| 4. 6. 2018 | Vesmír 97, 335, 2018/6
Britští biologové spojili síly s geofyziky a pomocí metod sloužících původně k detekci zemětřesení studovali v Keni otřesy vyvolané slony. Na vzdálenost několika kilometrů lze za příhodných podmínek zaznamenat otřesy způsobené jak sloní chůzí, tak jejich troubením. Chvění půdy vyvolané troubením lze v písčité půdě a bez rušivých vlivů registrovat dokonce na větší vzdálenost než zvuk šířený vzduchem.
Autoři výzkumu věří, že seismické sledování by mohlo pomoci chránit slony před pytláky. Síť detektorů rozmístěná v krajině by mohla upozornit na podezřelé chování, například na panický útěk stáda před nebezpečím.
Mortimer B. et al., Curr. Biol., DOI: 10.1016/j. cub.2018.03.062
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [245,82 kB]
RUBRIKA: Zákulisí
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...