Aktuální číslo:

2018/12

Téma měsíce:

Jednotky SI

Francouzi odmítají Springeru platit více

4. 6. 2018
 |  Vesmír 97, 334, 2018/6

Francouzské vědecké instituce nechtějí prodloužit smlouvu s nakladatelstvím Springer. Situace je téměř totožná s nedávným děním v Německu, kde organizace Project DEAL, která zastupuje německé výzkumné instituce, po dlouhých jednáních zatím neprodloužila smlouvu s nakladatelstvím Elsevier (Vesmír 96, 683, 2017/12). To ale stále nezrušilo jejich přístup ke službám, které jim poskytovalo. Ve Francii se organizace vyjednávající za více než 250 vědeckých institucí a knihoven jmenuje Couperin. Postupně přibývá článků publikovaných na bázi otevřeného přístupu, a podle Couperinu by tak měla klesat cena služeb nakladatelství. Místo toho ale Springer požaduje naopak mírné zvýšení cen.

Stejně jako v Německu nakladatelství údajně čeká na to, jak se vyvinou jednání o novém kontraktu. Francouzští výzkumníci mají k publikacím nadále přístup. Více než 2 000 jich už v petici podpořilo postup Couperinu. Nebojí se ani situace, kdy by definitivně přišli o přístup do Springeru. Existuje podle nich mnoho jiných způsobů, jak se k potřebnému materiálu dostat – institucionální depozitáře, sociální sítě nebo přímá žádost u autora publikace.

Springer to staví do nezáviděníhodné situace. Podle informací Couperinu pro něho znamená neuzavření smlouvy každoroční ztrátu 5 milionů eur. Především se ale ozývají nespokojené hlasy i z ostatních zemí a nelze vyloučit, že i vědci z dalších zemí se zachovají podobně jako ti ve Francii nebo v Německu.

Vědavýzkum.cz (NS)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

Doporučujeme

Poprask kolem dvojčat, prvních dětí s editovaným genomem

Poprask kolem dvojčat, prvních dětí s editovaným genomem

Jaroslav Petr  |  13. 12. 2018
V čem udělali čínští soudruzi chybu? Čínský experiment odstartoval genetické vylepšování lidstva bezpříkladně zpackaným způsobem.
Tanec mezi pravděpodobnostmi

Tanec mezi pravděpodobnostmi

Ondřej Vrtiška  |  3. 12. 2018
Forenzní genetička Halina Šimková donedávna v Kriminalistickém ústavu Praha analyzovala DNA a pomáhala odhalovat vrahy, násilníky a zloděje. To ji...
Sedm základních kamenů

Sedm základních kamenů

Ivan Boháček  |  3. 12. 2018
Začalo to metrem. Ve dnech, kdy jde toto číslo Vesmíru do tiskárny, probíhá ve Versailles 26. konference pro váhy a míry (CGPM, Conférence...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné