Válčení na bázi sítě
| 2. 5. 2018Kniha generála Karla Řehky je první publikací svého druhu v ČR, která se komplexním způsobem vyjadřuje k novým disruptivním formám válčení v informačním věku.
Na rozdíl od knih, které byly publikovány vzápětí (Průmysl lži o marketingových a sociálněvědních principech propagandy, Média, lži a příliš rychlý mozek o moderním světě hoaxů a o kognitivních slabinách a Židé v Putinově stínu o protižidovské propagandě v současném Rusku), je tato kniha jako jediná psána rukou vojenského stratéga a experta. Obsahuje tudíž něco, co je pro nás dnes naprosto nezbytné. Vojensky rezervovaný a věcný přístup, pojmenování rizik a jejich realistické hodnocení a také jasné stanovisko k faktu, že hybridní a informační válka už je skutečností, probíhá a tyto nové způsoby komplexního vojenského uvažování musí nutně produkovat i nový přístup k tvorbě obranných plánů a vojenských doktrín.
Kniha je doporučenou či spíše povinnou četbou všech členů bezpečnostní komunity. Nově si všímá podkladů a zdrojů novodobých typů myšlení, které bylo donedávna považováno spíše za intelektuální výstřelek a libůstku humanitních věd. Američtí republikáni v osmdesátých a devadesátých letech věnovali zcela překvapivě velký prostor ideám fyzika Fritjofa Capry, prognostiků Alwina a Heidi Tofflerových a dalších orientálním myšlením ovlivněných vědců. Pokusy dívat se na válčení jako na odraz stupně průmyslového a kognitivního vývoje společnosti vedly ke stratifikaci typů válek a k možnosti redefinovat způsob válčení pomocí nevojenských metod a poznatků. Dnes jsou mnohé z těchto kdysi „alternativních metod“ autentickou součástí strategické komunikace nebo vojenských informačních operací. Nalézáme se v období válek třetí a čtvrté generace. Řehka popisuje některé zajímavé aspekty této informační revoluce ve vojenství a výslovně uvádí informační dimenzi válčení, která má zásadní podíl na vzniku a výsledku konfliktu. „Rozhodujícím faktorem ve válce,“ píše Karel Řehka, „se stala informační převaha.“