V obraně rostlin mají i hormony své místo
| 8. 3. 2018Rostlina napadená patogenem spouští sofistikované obranné reakce. Její buňky rozpoznají přítomnost patogenu a vyšlou signál pomocí rostlinných hormonů (fytohormonů). Nejčastěji to bývají kyselina salicylová a kyselina jasmonová. První se účastní obrany proti biotrofním patogenům, druhá proti patogenům nekrotrofním. Působení obou je protichůdné (antagonistické). Přesto existují důkazy, že obě fytohormonální dráhy mohou být aktivovány současně.
Nová detailní studie se zaměřila na simultánní aktivaci drah obou kyselin v průběhu imunitní reakce. Ukázala, že při napadení patogenem (v tomto případě bakterií Pseudomonas syringae) jsou místa působení obou fytohormonů striktně lokalizovaná časově, ale hlavně místně. Kyselina salicylová se vyskytuje v blízkosti místa napadení, kyselina jasmonová je přítomna až za prstencem působení kyseliny salicylové. Tato lokalizace může být důmyslným řešením, které zvyšuje šance rostlin na přežití i při napadení různorodými patogeny.
Betsuyaku S. et al., Plant Cell Physiol. 59, 8, 2018/1, DOI: 10.1093/pcp/pcx181 ; Tsuda K., Plant Cell Physiol. 59, 3, 2018/1, DOI: 10.1093/pcp/pcx208
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [464,22 kB]