i
Ryba s elektrickým viděním
| 3. 12. 2018 | Vesmír 97, 689, 2018/12
Africká rybka rypoun Petersův (Gnathonemus petersii) je aktivní v noci a místo zraku se orientuje pomocí elektrických impulsů. Dokáže rozlišit nejen živé a neživé objekty, ale i takové detaily jako larvy různého druhu hmyzu. Vyšlo najevo, že vracející se signál registruje dvěma typy receptorů. Jeden vnímá amplitudu, druhý tvar signálu. Poměr těchto parametrů je pro různé objekty charakteristický a nemění se s jejich vzdáleností ani velikostí. Na testovací vysílače rybky reagovaly podle toho, jaký objekt jejich signál napodoboval. Mozek rypouna zřejmě data vyhodnocuje podobně jako lidský mozek přijímající informace ze tří druhů čípků.
Gottwald M. et al., Current Biology, DOI: 10.1016/j.cub.2018.09.036
Ke stažení
článek ve formátu pdf [390,92 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.