i
Ryba s elektrickým viděním
| 3. 12. 2018 | Vesmír 97, 689, 2018/12
Africká rybka rypoun Petersův (Gnathonemus petersii) je aktivní v noci a místo zraku se orientuje pomocí elektrických impulsů. Dokáže rozlišit nejen živé a neživé objekty, ale i takové detaily jako larvy různého druhu hmyzu. Vyšlo najevo, že vracející se signál registruje dvěma typy receptorů. Jeden vnímá amplitudu, druhý tvar signálu. Poměr těchto parametrů je pro různé objekty charakteristický a nemění se s jejich vzdáleností ani velikostí. Na testovací vysílače rybky reagovaly podle toho, jaký objekt jejich signál napodoboval. Mozek rypouna zřejmě data vyhodnocuje podobně jako lidský mozek přijímající informace ze tří druhů čípků.
Gottwald M. et al., Current Biology, DOI: 10.1016/j.cub.2018.09.036
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [390,92 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...