Závislí dárci orgánů
| 1. 10. 2018Spojené státy se dlouhodobě potýkají s epidemií závislosti na opioidech. I na této krizi však lze s trochou cynismu najít něco pozitivního. Lidé čekající na transplantaci těží z rostoucího počtu úmrtí v důsledku předávkování návykovými léky.
Mezi roky 2000 a 2016 lékaři ve Spojených státech zaznamenali jedenáctinásobný nárůst podílu dárců, kteří zemřeli na předávkování léky. V roce 2000 jich bylo jen 59 (1,2 % celku), v roce 2016 už 1029 (13,7 %). V Evropě se tento poměr stabilně pohybuje pod jedním procentem. Uvádí to studie publikovaná v časopise New England Journal of Medicine.
„Překvapilo nás, když jsme zjistili, že téměř veškerý nárůst transplantací ve Spojených státech je důsledkem krize spojené s předávkováním léky,“ říká kardiolog Mandeep R. Mehra z Brigham and Women‘s Hospital při Harvard Medical School.
Autoři zkoumali záznamy o transplantacích srdce a plic z posledních sedmnácti let a zjistili, že orgány těchto dárců nejsou o nic horší než orgány lidí, kteří zemřeli z jiných příčin. Právě srdce a plíce jsou přitom nejcitlivější na zhoršené zásobení kyslíkem, k němuž při předávkování kvůli poklesu tlaku často dochází. Mezi autory je i Josef Stehlík, původem český lékař, který působí jako ředitel programu transplantací srdce v nemocnici Utažské univerzity.
Mehra M. R. et al., N. Engl. J. Med., DOI: 10.1056/NEJMc1802706
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [255,34 kB]