O roztroušené skleróze a brokolici
| 1. 10. 2018Lidová moudrost tvrdí, že láska prochází žaludkem. Navíc je dobře známo, že s plným břichem se lépe přemýšlí. Současný výzkum ale odhaluje ještě další netušené spojitosti mezi trávicím traktem a centrální nervovou soustavou.
Ale popořadě: Jak známo, mozek je jakási VIP zóna, kam se nedostane jen tak někdo. Bílé krvinky sem třeba vůbec nemají přístup a jejich imunitní funkci tak musí zajišťovat místní pořádkové jednotky v podobě tzv. mikroglií. Líné mikroglie můžou přehlédnout nějaký ten nádor, příliš agilní mikroglie zase mohou přispívat k rozvoji onemocnění typu roztroušené sklerózy. Takové zdivočelé mikroglie navíc nepřiměřeně burcují další buněčné typy, jako jsou astrocyty, a vyvolávají tak v mozku jakýsi zánětlivý stav. Jak splašené mikroglie uklidnit? Zdá se, že k tomu může přispívat i aktivace speciálního transkripčního fakturu AHR (aryl hydrocarbon receptor). A na co že tento receptor reaguje? Např. na metabolity tryptofanu produkované střevní mikroflórou. Nakrmíte-li tedy střevní bakterie brokolicí nebo jinou na tryptofan bohatou stravou, pocítí to i imunitní systém mozku.
Trávicí trubicí tedy možná prochází nejen láska, ale i mozkový zánět. O důvod víc zlomit u vašich dětí odpor k zelenině.
Rothhammer V. et al., Nature. DOI: 10.1038/s41586-018-0119-x
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [371,45 kB]