Slova (k) roku 2018
| 8. 1. 2018Společnost Oxford Dictionaries v roce 2016 vyhlásila slovem roku výraz post-truths (postpravdivý). Frekvence jeho užívání vzrostla proti roku předchozímu o 2000 %. Patrně to souvisí s tím, jak média vnímala způsob vedení politických kampaní ve dvou důležitých volbách onoho roku – v referendu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie a v americké volbě prezidenta. Slovo roku 2017 zatím neznám, začátkem prosince zaujímaly vysoké pozice v žebříčku frekventovaných výrazů společnosti Oxford Dictionaries alternative facts a fake news.
Zdálo by se, že to s vědou nesouvisí a svědčí to pouze o napětí ve společnosti. Bohužel souvisí. Budeme-li se držet amerického prostředí, dokazuje to např. nejmenování poradce prezidenta pro vědu a naopak jmenování lobbisty Scotta Pruitta do americké Agentury pro ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency, EPA). Podobně v Rusku návrh zákona o akademii věd, který proti zákonu z roku 2013 jde ještě o krok dále, a bude-li přijat, bude i volba předsedy Ruské akademie věd podléhat schválení prezidentem Ruska (Putinem). V obou případech jde o snahu výrazněji omezit autonomii vědy a nelze se divit, že se vědci cítí ohroženi. Loňské útoky Nejvyššího kontrolního úřadu na Grantovou agenturu ČR jsou proti tomu pouhým čajíčkem.
V souvislosti s autonomií vědy se mi vybavuje epizoda z pamětí Otty Wichterleho. Když se Wichterle po 17. listopadu 1939 začal cítit ohrožen, přijal nabídku výzkumných laboratoří firmy Baťa. Vymínil si však, že téma zkoumání si bude určovat sám a také že může výsledky publikovat. A tak po nástupu v lednu 1940 pokračoval ve výzkumu, na kterém pracoval u prof. Emila Votočky. Asi po čtrnácti dnech v něm však začaly hlodat pochybnosti: Když mne tak dobře platí, neměl bych se zajímat také o to, co trápí firmu? (Plat, který Wichterle u Bati dostal, byl pětkrát nebo šestkrát vyšší, než měl jako asistent na fakultě.) Firmu zajímal nylon – polyamid, který vyvinul W. H. Carothers u firmy DuPont. Wichterlemu se brzy podařilo najít postup, jak z taveniny polyamidu táhnout vlákno. Firma výzkum celou válku tajila v oddělení nových hmot a po válce začala vyrábět silon.1)
Když na předchozí odstavce nahlížím jako na střety vyvolané netrpělivostí či nepochopením (ať už ze strany politiků nebo vědců), tak mne tato epizoda utvrzuje také v tom, že mnoho malých pramínků a potůčků se slévá v mohutný veletok lidského poznání. Doufám, že navzdory pesimistickému začátku těchto řádek bude rozum nadále trpělivě oddělovat skutečná fakta od těch „alternativních“, pravdu od polopravd a lží a že naši autoři a redakce v tomto úsilí ze sebe vydají to nejlepší. Věřím, že rok 2018 nebude vykročením k novému středověku.2)
Všem čtenářům Vesmíru přeji dobrý rok 2018.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [184,17 kB]