Čína uvolňuje regulaci tradiční medicíny
| 8. 1. 2018Tradiční čínská medicína (TČM) se v zemi svého původu opět těší podobné státní podpoře jako za časů Mao Ce-tunga. Prezident Si Ťin-pching ji označil za drahokam vědeckého dědictví země a rád by posílil její roli v lékařské péči na úkor drahých léků konvenční západní medicíny. (Ostatně čínskou touhu po exportu TČM můžeme pozorovat i u nás, jak dokládá zřízení Česko-čínského centra tradiční čínské medicíny Fakultní nemocnice Hradec Králové, podporované minulou českou vládou.)
Tradiční přípravky by už podle časopisu Nature v Číně brzy neměly pro vstup na trh potřebovat zkoušky bezpečnosti a účinnosti u lidí, pokud výrobci dodrží stejný výrobní postup jako ve starých recepturách a uspějí v základním testování na zvířatech nebo tkáňových kulturách. Vyplývá to z návrhu nové podoby regulací zveřejněného Čínským úřadem pro potraviny a léky (CFDA).
Čína také zmírnila požadavky na odbornou kvalifikaci lékařů praktikujících TČM a zjednodušila byrokracii spojenou s otevíráním nových klinik. Na internetu navíc cenzuruje informace o rizikovosti či neúčinnosti řady přípravků TČM, které plynou z četných studií.1)
Poznámky
1) Např. Coghlan M. L. et al., PLOS Genetics, DOI: 10.1371/journal.pgen.1002657 nebo Ng A. W. T. et al., Sci. Transl. Med., DOI: 10.1126/scitranslmed.aan6446.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [256,54 kB]