Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Zavíječ a továrna na čokoládu

 |  1. 9. 2017
 |  Vesmír 96, 476, 2017/9

Zavíječe paprikového (Plodia interpunctella) má doma kdekdo. Já také. Jeden prá­vě sedí nade mnou na stropě. Nevím, co kde žral jako housenka, ale paprika to asi nebyla. I když se opravdu umí vyvinout i na sušené pálivé chilli papričce. Že bych měl někde v koutě zapomenutý kus čokolády? Čokoláda je jeho oblíbená pochoutka. A výživná! To vědí i v továrně na čokoládu v Ospedaletto d’Alpinolo v jižní Itálii. V letech 2011 až 2014 tam zkoušeli dnes již standardní metodu potlačení populace škůdce zvanou narušení páření.

K tomu je třeba nejdříve znát složení pohlavního feromonu škodícího hmyzu. To se kupříkladu vyoperuje žláza z 500 samiček a extrakt se zkoumá plynovou chromatografií. Pak je nutné umět příslušnou látku (alespoň tu hlavní ze směsi několika látek) vyrobit. U zavíječe je to (9Z,12E)­tetradekadienylacetát. V prostoru továrny na ploše 2000 m2 rozmístili 25 výparníčků, každý se 100 mg látky. Má to fungovat tak, že vzduch se natolik prosytí pohlavním feromonem samičky, že sameček už ani nevzletí a samičku hledá ve své bezprostřední blízkosti. No, obvykle tam žádná není.

Účinnost zásahu se pak dá monitorovat lepicími pastmi, zase feromonovými. Což je divné, když by samci měli být zmateni a neměli by letět za vůní feromonu. Letí a přilepí se. Tak to narušení páření asi moc nefunguje. Ale v oddělení sušených plodů klesl počet odchycených samců v následujícím roce na třetinu. V oddělení nugátu zůstal stejný (nízký) počet chycených samců. V oddělení balení sice počet zavíječů klesl po roce narušování partnerských vztahů na polovinu, ale ještě čtyřikrát klesl za poslední rok, kdy e kromě feromonu do továrny vypouštěli také parazitičtí lumčíci Habrobracon hebetor. Ti si našli i larvy zavíječe, žeroucí v skrytu nějaké zbytky.

…Syn zabil zavíječe sedícího na stropě. Už se nespáří a nerozmnoží. Zavíječ.

Trematerra P. et al., Insect Science, 2016, DOI: 10.1111/1744-7917.12319

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Entomologie

O autorovi

Oldřich Nedvěd

Doc. RNDr. Oldřich Nedvěd, CSc., (*1965) vystudoval entomologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Na Přírodovědecké fakultě JU vyučuje zoologii bezobratlých. V Entomologickém ústavu BC AV ČR, v. v. i. v Českých Budějovicích se zabývá ekofyziologií hmyzu.

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...