Zákulisí
| 1. 9. 2017Jeleni evropští troubí na poplach
Jelen Sika (Cervus nippon), který k nám byl dovezen na přelomu 19. a 20. století z Asie, vypadá jako neviňátko, takový menší bráška našeho jelena evropského (Cervus elaphus). Pod roztomilou maskou se však skrývá Kainova duše.
Namísto jednorázové bratrovraždy však sikové ohrožují původní jeleny jinak – pronikají do jejich rajonů a kříží se s nimi. Zlí jazykové tvrdí, že zatímco se samci jelena evropského bijí o laně, jelen sika se s nimi v tichosti páří. To by nemusel být takový problém, kdyby vzniklí kříženci nebyli životaschopní a dále plodní. Je jasné, že v zájmu zachování původního druhu jelena je třeba křížení zabránit, například omezením chovu jelenů sika a jejich řízeným odstřelem. Riziko však představují právě kříženci, kteří jsou jako na potvoru od rodičovských druhů často jen těžko rozeznatelní.
Vše ale nasvědčuje tomu, že by přece jen mohl existovat způsob, jak je snadno odlišit – prostřednictvím jejich troubení. To se u jelenů evropských a jelenů sika zcela liší, hybridi troubí tak na půl cesty mezi oběma druhy.
Právě zmapovat rozšíření kříženců jelenů sika a jelenů evropských prostřednictvím audio nahrávek jejich troubení v době říje je cílem nového projektu občanské vědy, Hlasy jelenů – hlasyjelenu.cz, do které ho se může zapojit každý, kdo se nebojí na podzim do lesa. Jelikož u nás dosahují sikové v rámci Evropy relativně největších početních stavů, určitě nebude těžké na nějakého narazit.
Pavel Pipek
Studentský glukometr boduje ve světě
Originální nápad, který má pomoci zvláště dětským diabetikům zvládat komplikace spojené s několikrát denně se opakujícím měřením krevního cukru, přinesl studentům Fakulty elektrotechnické ČVUT mezinárodní úspěch. V konkurenci více než padesáti projektů, které uspěly v národních soutěžích, získal ve finále soutěže Microsoft Imagine Cup v americkém Redmondu první místo.