Zásah
| 13. 7. 2017Dvě fotografie dokumentují zásah družice SOHO, sledující činnost Slunce, sprškou nabitých částic pocházejících ze silné erupce.
SOHO je družice, jejíž celé jméno zní Solární a heliosférická observatoř. Byla vyslána do vesmíru na konci roku 1995 a od jara následujícího roku monitoruje činnost naší nejbližší hvězdy. Je výsledkem příkladné spolupráce mezi Evropskou kosmickou agenturou ESA a americkým Úřadem pro letectví a vesmír NASA. Nachází se v tzv. libračním bodě – místě, kde se kompenzuje gravitace a odstředivá síla tak, že družice vlastně spolu se Zemí obíhá přímo okolo Slunce. Při pohledu ze Země se zdržuje pořád ve směru ke Slunci, ve vzdálenosti přibližně 1,5 milionu kilometrů. Jde o komplexní observatoř vybavenou sadou přístrojů, které sledují sluneční magnetické pole a fotografují Slunce ve viditelném světle a v řadě vlnových délek ultrafialového záření. Díky tomu mají astronomové neustále pod dohledem sluneční atmosféru, její aktivitu a s ní spojené jevy, které ovlivňují život na Zemi.
Obrázky představují do sebe vložené fotografie ze dvou koronografů družice SOHO. Tyto přístroje zakrývají samotné Slunce terčíkem a pozorují dění v jeho okolí, tedy vlastně vnější vrstvy sluneční atmosféry – koróny. Doprostřed je pak na místo terčíku umístěna fotografie pořízená v ultrafialovém záření o vlnové délce 19,5 nanometrů.