Od neuronu ke kosti
| 4. 12. 2017O neuronech se tvrdilo, že vznikají jen v období před narozením, ale prý jejich produkce pokračuje i u dospělých lidí. Jaký má smysl? Jak, kde a proč nové neurony vznikají?
Když si zlomíme kost, může dobře srůst. Odřenina, říznutí nebo kousnutí do rtu, což je slizniční řasa, se nám zahojí za pár dnů. Ale nervová tkáň v mozku a míše po úrazu nebo po operaci nádoru se nikdy tak rychle a dokonale nezahojí. Dlouho se tedy mělo za to, že špatná schopnost nervové tkáně „dorůst“ znamená, že neurogeneze – embryonální vznik nových mozkových buněk s výběžky („dráty“) a synapsemi (spojovacími kontakty) – se u savců zastaví někdy kolem porodu, po skončení embryogeneze. V druhé polovině 20. století ale vědci zjistili, že se nové buňky rodí v mozku po celý život. Sice ne všude a vždy, přesto nám toto dnes už „staronové“ poznání pomáhá pochopit učení, paměť a některé nervové a duševní poruchy.
Průkopnický výzkum začal Joseph Altman v roce 1962. Altman injekčně podal dospělým potkanům a morčatům radioaktivní molekuly, které se zabudovávají do nových řetězců DNA (thymidin-H3). Tyto „etikety“ se objevily překvapivě v některých oblastech jejich mozků – tam, kde vznikly evidentně nové buňky. Šlo především o hipokampus, v němž se mimo jiné ukládají paměťové stopy a zážitky. Ale vědci tehdy víc věřili Paskovi Rakicovi, americkému šéfovi několika ústavů a funkcionáři neurofyziologických společností, který podobnou metodou dokazoval, že se v mozkové kůře dospělých opic makaků nové neurony neobjevují. Roku 1985 napsal autoritativní článek Limits of Neurogenesis in Primates, na který neurologové přísahali jako na bibli. A tak vědecký vlk samotář Altman na Massachusettském technologickém institutu (a to ještě na pozici psychologa) musel čekat na potvrzení a uznání svého objevu neurogeneze v dospělosti skoro 40 let. Až v roce 1998 švédský badatel Peter S. Eriksson přinesl první důkaz o nově vznikajících neuronech v dospělém lidském mozku. Provedl posmrtnou analýzu pacientů, u kterých předtím označil množící se (proliferující) nové neurony pomocí jiné značky pro DNA-bromodeoxyuridinu (BrdU). Ještě mezitím Fernando Nottebohm roku 1981 krásně ukázal, že u ptáků se jistá obnova mozkových neuronů odehrává vlastně celý život a že v hipokampu kanárků se zvyšuje neurogeneze v období páření a hnízdění, kdy se ptačí tatínkové učí nové písně, obveselují samičky na vejcích a zahánějí konkurenty.