Argument pro homeopatii?
| 6. 11. 2017Ad Vesmír 96, 552, 2017/10
Autor uvádí, že „je zřejmé, že podobné mechanismy se uplatňují i při některých klinických imunoterapeutických postupech (zcela dominantně u těch nevědeckých, jako je homeopatie).“
Za „podobné mechanismy“ zřejmě považuje podmíněný reflex, jak vyplývá z předchozího odkazu na Aderovu a Cohenovu studii,1) kterou však konkrétně necituje.
Obávám se, že tento závěr je nesprávný; podmíněný reflex spočívá v tom, že se nějakou dobu páruje podnět nepodmíněný s podmíněným, aby ten druhý posléze působil sám (zvonek – slinění u Pavlovových psů, sacharin – imunitní odpověď v Aderově a Cohenově studii u myší s lupus erythematodes), což se při homeopatické léčbě skutečně neděje a žádná terapie ve smyslu cílené alopatické léčby nepředchází léčbu homeopatickou. Považuji proto otištěné tvrzení za zavádějící a vzhledem k tomu, že v diskusi, která je o homeopatii vedena, by tento argument mohl být použit, žádám o jeho uvedení na pravou míru.
odpověď autora: Citovaná pasáž se samozřejmě vztahuje obecně k placebovým efektům, zmíněným na samém začátku příslušného odstavce, nikoli ke specifické- mu experimentálnímu případu uvedenému osléze. Nemyslím, že o homeopatii je vedena jakákoli seriózní diskuse, a – jak dr. Honzák jistě dobře ví – veškeré solidní studie definitivně prokázaly, že tato metoda funguje výhradně na základě placebového efektu.
Poznámky
1) Ader R., Cohen N., Science 1982, DOI: 10.1126/science.7063864.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [561,78 kB]