Akademická prémie rozvazuje ruce
| 6. 11. 2017Akademickou prémii (Praemium Academiae), kterou Akademie věd ČR každoročně uděluje svým nejlepším vědcům, letos získali doc. Petr Baldrian z Mikrobiologického ústavu, doc. Michal Fárník z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského a prof. Jan Flusser z Ústavu teorie informace a automatizace.
Příjemci prémie mohou získat až třicet milionů korun rozložených do šesti let. Prostředky jsou určeny na pořízení přístrojů, průběžné náklady na výzkum i na mzdy. Přinášejí tedy s sebou větší svobodu pro tvůrčí práci, kterou brzdí byrokracie spojená s grantovými žádostmi. O udělení prémie rozhoduje předsedkyně AV ČR na návrh ředitelů ústavů a na základě doporučení poradní komise s účastí zahraničních odborníků.
Petr Baldrian se zabývá ekologií půdních hub a bakterií, zejména podílem mikroorganismů na přeměně organických látek v lesních ekosystémech, čímž mimo jiné ovlivňují globální klima. Chemický fyzik Michal Fárník se věnuje výzkumu volných klastrů a nanočástic v molekulových paprscích. Jeho poznatky pomáhají lépe pochopit například mechanismy vzniku ozonové díry nebo roli vody v ochraně DNA před radiačním poškozením. Jan Flusser je expertem v oblasti počítačového zpracování a rozpoznávání obrazu. Hledá nejlepší způsob, jak popsat objekty v digitálním obraze a jak odstranit nebo potlačit artefakty, které se do obrazu dostaly během snímání, vzorkování či přenosu a ukládání na paměťové médium.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [318,48 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.