Proti obezitě
Lenka Maletínská uvádí o inhibitoru lipáz orlistatu, že „má významné vedlejší účinky, zejména průjmy, navíc mimo jiné zabraňuje vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích“.
Orlistat samozřejmě má nežádoucí účinky, které přímo vyplývají z jeho působení – za normálních okolností se triacylglyceroly běžné ve stravě do tračníku nedostávají. Nicméně průjmy, jakkoli mohou být nepříjemné, nejsou ze zdravotního hlediska příliš významné, určitě ne nebezpečné. Dostavují se především tehdy, když pacient neomezí neutrální tuky v potravě – pak ale nemá smysl, aby orlistat bral.
Zásadně ale musím polemizovat s tvrzením, že orlistat zabraňuje vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích.
Pro lékaře je nejdůležitějším dokumentem Souhrn údajů o přípravku, v němž stojí: „Léčba orlistatem by mohla vést ke zhoršení vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E a K). V klinických studiích zůstaly u převážné většiny pacientů léčených orlistatem po dobu až čtyř let hladiny vitaminů A, D, E, K a beta-karotenu v normálních hodnotách. Pro zajištění adekvátní výživy je třeba pacienty na redukční dietě poučit o potřebě stravy bohaté na ovoce a zeleninu a zvážit podávání multivitaminových doplňků. Pokud se doporučí multivitaminový přípravek, měl by jej pacient užívat nejméně dvě hodiny po podání orlistatu nebo před spaním.“
Vědecká literatura je v tomto ohledu velmi skromná. Autoři studie z roku 2002 zjistili u 17 obézních adolescentů jen snížení koncentrací vitaminu D, nikoli A nebo E.1) Shrnuto: omezení vstřebávání tuků je pouze teoretické, v praxi neprokázané. [Kráceno red.]
Poznámky
1) Jennifer McDuffiová et al., Pharmacotherapy, DOI: 10.1592/phco.22.11.814.33627
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [242,29 kB]