Zemětřesení vyvolaná těžbou
| 14. 7. 2016Počet registrovaných zemětřesení v americkém státě Oklahoma překonal počet zemětřesení registrovaných v Kalifornii. Nemohou za to dramatické změny kontinentální tektoniky, ale klasické metody těžby ropy.
V Kalifornii, velkém státě na západním pobřeží USA (přibližně 37 milionů obyvatel na ploše 424 000 km2), se nachází rozhraní dvou zemských desek: severoamerické a tichomořské. Toto rozhraní je v Kalifornii tvořeno zlomem známým jako San Andreas (někdy se v ČR používá označení Svatoondřejský zlom), který umožňuje klouzání severoamerické desky relativně podél desky pacifické. Toto klouzání ale není bezproblémové, obě desky se o sebe třou a zakliňují se, což způsobuje zemětřesení.
Taková zemětřesení nazýváme přirozenými nebo také tektononickými, protože vznikají v důsledku kontinentální tektoniky bez jakéhokoliv přispění lidské činnosti. Vzájemný pohyb severoamerické desky vůči tichomořské je v Kalifornii 5–6 cm za rok – přibližně tak rychlý jako růst našich nehtů. Je zřejmé, že zaklesne-li se část zlomu a nedochází-li ke skluzu, akumuluje se napětí, které se může uvolnit právě v zemětřeseních. Takový skluz může mít i několik metrů. Menší skluzy se projevují malými zemětřeseními, která nastávají téměř neustále. Například zemětřesení se skluzovou plochou řádově jednoho kilometru čtverečního a větších (tj. s magnitudem 3 a větším) je v Kalifornii každý rok přibližně 180 (údaj za rok 2014).