Přirozený porod, kojení a „hodné“ bakterie si rozumějí
| 7. 4. 2016Jaké bakterie osídlí střevo novorozence, ovlivní zásadně zdraví dítěte i v dospělosti. První dny života, způsob porodu a kojení rozhodují o utváření trávicího traktu, nastavení stabilní střevní mikrobioty a imunitního systému.
Podle tradičního názoru je plod uvnitř matky sterilní a k osídlení jeho trávicího traktu matčinými mikroorganismy dochází až v průběhu normálního – vaginálního porodu. V poslední době se však objevují i jiné názory. A to, že zdrojem mikroorganismů pro kojence může být i samo mateřské mléko nebo že mikroby pronikají přes placentu i v průběhu nitroděložního vývoje.
Normální mikrobiota dítěte v prvních dnech po porodu obsahuje koliformní bakterie, enterokoky, bifidobakterie a další mikroorganismy, ale právě mateřské mléko díky svému vysokému obsahu oligosacharidů a lysozymu upraví složení mikrobioty ve prospěch bifidobakterií (obr. 1).
Podle výzkumů Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze obsahovalo pouze 35 % vzorků mateřských mlék bifidobakterie, a to výhradně u matek, jejichž děti byly těmito bakteriemi přirozeně osídleny, zatímco u matek dětí, které ve stolici bifidobakterie neměly (často děti porozené císařským řezem), bifidobakterie v mateřském mléce nebyly nikdy nalezeny. Pravděpodobně tedy jsou bifidobakterie přítomny v mateřském mléce jako kontaminace od již osídleného kojence, který má tyto bakterie v celém trávicím traktu včetně dutiny ústní.
Roli hraje způsob porodu
Způsob porodu má bezpochyby zásadní vliv na utváření střevní mikrobioty. Děti porozené vaginálně jsou zpravidla osídleny mikroorganismy od matky a mateřské mléko následně podpoří růst prospěšných bifidobakterií.