Aktuální číslo:

2018/10

Téma měsíce:

Navigace

Biologická olympiáda — výsledkové listiny 41.-49. ročník

Přepisy výsledkových listin národních, ústředních a celostátních kol československé a české Biologické olympiády 41.-49. ročník
7. 4. 2016
 |  Vesmír 95, 249, 2016/4

« předchozí ročníky

41. ročník, 2007, Zlín

1. Michael Mikát, Biskupské Gy B. Balbína, Hradec Králové; 2. Jaroslav Icha, Gy Jírovcova, České Budějovice; 3. Martin Hanzl, VOŠ, SOŠ a SOU, Kostelec nad Orlicí; 4. Martin Frodl, Biskupské Gy, Brno; 5. Ondřej Korábek, Církevní Gy Sv. Voršily, Kutná Hora; 6. Marie Kalvová, Gy Špitálská, Praha; 7. Lucie Hájková, Gy Lesní čtvrť, Zlín; 8.–10. Jan Bielák, Gy Vídeňská, Brno; Jan Fíla, Biskupské Gy, Bohosudov; Anna Hartmanová, Gy a SOŠ Úpice; 11. Pavel Novák, Gy A. Jiráska, Litomyšl; 12. Tomáš Peterka, Gy Polička, 13. Tereza Nedvědová, Gy Jírovcova, České Budějovice; 14.–16. Miloš Duchoslav, Gy Česká Lípa; Dan Leština, Gy Nad Alejí, Praha, Markéta Štreitová, Gy Fr. Palackého, Valašské Meziříčí, 17. Dan Vávra, První české Gy, Karlovy Vary; 18. Martin Volf, Gy E. Krásnohorské, Praha; 20. Julie Kovářová, Gy Teplice; 21. Barbora Chmelová, Masarykovo Gy, Plzeň; 22. Jiří Habermann, Gy Olomouc-Hejčín; 23. Jiří Kocián, Gy a SOŠ Nový Jičín; 24. Jiří Zahradník, Gy Mikulášské nám., Plzeň; 25. Jiří Malíček, Gy a SOŠE, Sedlčany; 26. Zuzana Egertová, Gy F. X. Šaldy, Liberec; 27. Jana Filipová, Gy dr. A. Hrdličky, Humpolec; 28. Iveta Bartoňková, Slovanské Gy, Olomouc; 29. Zdeněk Glazur, Gy Cheb; 30. Alena Levová, Gy Pelhřimov.

42. ročník, 2008, Svitavy

1. Ondřej Korábek, Církevní Gy Sv. Voršily, Kutná Hora; 2. Michael Mikát, Biskupské Gy B. Balbína, Hradec Králové; 3. Martin Frodl, Biskupské Gy, Brno; 4. Anna Hartmanová, Gy a SOŠ Úpice; 5. Dan Leština, Gy Nad Alejí, Praha 6, 6. Marie Kalvová, Gy Špitálská, Praha; 7. Tereza Nedvědová, Gy Jírovcova, České Budějovice; 8. Eva Dunglová, Gy Kroměříž; 9. Jan Smyčka, Gy Kladno, 10. Jana Faltýnková, Gy Lipník nad Bečvou; 11. Helena Prokešová, Gy V. Nováka, Jindřichův Hradec; 12. Marie Pospíšková, Gy Říčany; 13. Dan Vávra, První české Gy, Karlovy Vary; 14. Tereza Procházková, Gy, Kpt. Jaroše, Brno; 15. Zdeněk Škrott, Masarykovo Gy, Vsetín; 16. Jan Novák, Gy Voděradská, Praha 10; 17. Jana Fasterová, Matiční Gy, Ostrava; 18. Jiří Zahradník, Gy Mikulášské náměstí, Plzeň; 19. Tereza Junková, Gy Polička; 20. Jana Filipová, Gy dr. A. Hrdličky, Humpolec; 21. Martin Pusztai, Gy Jablonec nad Nisou; 22. Vojtěch Duchoslav, Gy Česká Lípa; 23.–24. Aneta Dvořáková, Gy V. Makovského, Nové město na Moravě; 23.–24. Jan Blahut, Gy J. Š. Baara, Domažlice; 25. Iveta Bartoňková; Slovanské Gy Olomouc; 26. Sabina Strohalmová, Slezské Gy Opava; 27. Magda Petrášková, Gy Děčín; 28. Eliška Chvátalová, Gy dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem; 29. Miroslav Ďuriš, Gy Králíky; 30. Filip Košek, První české Gy, Karlovy Vary.

43. ročník, 2009, Olomouc, PřF UP

1. Michael Mikát, Biskupské Gy B. Balbína, Hradec Králové; 2. Tereza Nedvědová, Gy Jírovcova, České Budějovice; 3. Dan Leština, Gy Nad Alejí, Praha 6; 4. Jan Smyčka, Gy Kladno, nám. Edvarda Beneše; 5. Jana Faltýnková, Gy Lipník nad Bečvou; 6. Jan Mls, Gy B. Němcové, Hradec Králové; 7. Jan Filip Sýkora, Gy a jazyková škola, Břeclav; 8.–9. Eva Dunglová, Gy Kroměříž; 8.–9. Jana Fasterová, Matiční Gy Ostrava; 10. Magdalena Hrdinová, Gy Jírovcova, České Budějovice; 11. Hana Harantová, Gy Strakonice; 12. Vojtěch Dostál, Gy Pardubice; 13. Jan Martinek, Gy Ostrov; 14.–15. Jitka Tuková, Gy Luďka Pika, Plzeň; 14.–15. Vojtěch Duchoslav, Gy Česká Lípa; 16.– 17. Zdeněk Škrott, Masarykovo Gy Vsetín; 16.–17. Jana Pilátová, Gy J. Š. Baara, Domažlice; 18. Aneta Dvořáková, Gy V. Makovského, Nové město na Moravě; 19. Anežka Bělohlávková, Gy Žďár nad Sázavou; 20. Matěj Matiaško, Reálné Gy a ZŠ města Prostějova; 21. Martin Pusztai, Gy Jablonec nad Nisou; 22. Tomáš Macháček, Gy Benešov; 23. Markéta Horská, Gy Voděradská, Praha 10; 24. Anežka Pojezdná, Gy Dvůr Králové nad Labem; 25. Filip Košek, První české Gy, Karlovy Vary; 26. Jan Pudil, Gy Josefa Ressela, Chrudim; 27. Hana Hedbávná, Gy, Kpt. Jaroše, Brno; 28. Monika Kolářová, Gy Děčín; 29. Eliška Chvátalová, Gy dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem; 30. Zuzana Fasterová, Matiční Gy, Ostrava.

44. ročník, 2010, Březnice

1. Jan Smyčka, Gy Kladno, nám. Edvarda Beneše; 2. Jana Faltýnková, Gy Lipník nad Bečvou, Komenského sady; 3. Jitka Tuková, Gy Luďka Pika, Plzeň; 4. Kateřina Medková, Biskupské Gy B. Balbína, Hradec Králové; 5.–6. Václav Nuc, Gy České Budějovice, Jírovcova ul.; 5.–6. Jana Pilátová, Gy J. Š. Baara Domažlice; 7. Karel Kodejš, Gy Jablonec n. Nisou, ul. U Balvanu; 8. Vojtěch Dostál, Gy Pardubice, Dašická ul.; 9. Matěj Matiaško, Reálné Gy a ZŠ města Prostějova; 10. Hana Harantová, Gy Strakonice, Máchova ul.; 11. Radek Jankele, Gy Trutnov, Jiráskovo nám.; 12. Jan Martinek, Gy Ostrov, Studentská ul.; 13.–14. Markéta Polidarová, Gy Cheb, Nerudova ul.; 13.–14. Eva Vojáčková, Městské víceleté Gy, Klobouky u Brna; 15. Jan Křítek, Gy Písek, Komenského nám.; 16. Lenka Čurnová, Gy České Budějovice, Jírovcova ul.; 17.–18. Eva Trčková, Gy a SOŠ Úpice; 17.– 18. Anežka Bělohlávková, Gy Žďár nad Sázavou, Neumannova ul.; 19. Johana Kučerová, Gy F. X. Šaldy Liberec; 20. Jana Malinská, Gy Ch. Dopplera, Praha 5 – Smíchov; 21. Hana Hedbávná, Gy Brno, třída Kpt. Jaroše; 22. Zdislava Šrůtková, Gy Pelhřimov, Jirsíkova ul.; 23.–24. Jakub Vlažný, Zlín – Lesní čtvrť; 23.–24. Tomáš Liďák, Frýdlant nad Ostravicí., T. G. Masaryka; 25. Jan Rydlo, Gy Botičská Praha 2; 26. Jan Pudil, Gy Josefa Ressela Chrudim; 27. Monika Čiperová, Masarykovo Gy Plzeň; 28. Vojtěch Tláskal, Biskupské Gy B. Balbína, Hradec Králové; 29. Martin Těšický, Gy F. Palackého, Valašské Meziříčí; 30. Jan Konečný, Gy, Praha 5, ul. Nad Kavalírkou; 31. Lenka Kubíčková, První české Gy, Karlovy Vary; 32. Tereza Dikošová, Gy Děčín, Komenského nám.; 33. Vladislav Šmejkal, Gy Chomutov, Mostecká ul.; 34. Lenka Podoláková, Gy Jiřího z Poděbrad, Poděbrady; 35. Agáta Kubíčková, Gy Olomouc – Hejčín, Tomkova ul.; 36. Monika Žihlová, Gy Frenštát p. Radhoštěm, Martinská čtvrť.

45. ročník, 2011, Praha, FLD a FŽP ČZU

1. Kateřina Medková, Biskupské Gy B. Balbína, Hradec Králové; 2. Karel Kodejš, Gy Jablonec n. Nisou, ul. U Balvanu; 3. Lenka Čurnová, Gy České Budějovice, Jírovcova ul.; 3. Václav Nuc, Gy České Budějovice, Jírovcova ul.; 3. Eva Vojáčková, Městské víceleté Gy, Klobouky u Brna; 6. Markéta Polidarová, Gy Cheb, Nerudova ul.; 7. Magdalena Holcová, Gy Praha 2, Botičská ul.; 8. Lucie Buchbauerová, Gy Domažlice, Pivovarská ul.; 9. Lenka kubíčková, Gy Karlovy Vary, Národní ul.; 9. Leona Veselá, Gy České Budějovice, Jírovcova ul.; 11. Alena Kučerová, Gy Jaroslava Vrchlického, Klatovy; 12. Šimon Del Maschio, Masarykovo Gy Vsetín; 12. Zdislava Šrůtková; Gy Pelhřimov, Jirsíkova ul.; 14. Jana Skopalíková, Slovanské Gy, Olomouc; 15. Eva Trčková, Gy a SOŠ, Úpice; 16. Jana Bayerová; Gy F. Palackého, Valašské Meziříčí; 17. Kevin Bui, Gy Cheb, Nerudova ul.; 18. Lukáš Ryba; Gy a SOŠ, Rokycany; 19. Aneta Tremerová, Gy J. K. Tyla, Hradec Králové; 20. Markéta Pilneyová, Gy J. Jungmanna, Litoměřice; 21. Radka Trojanová, Gy Kladno, nám. E. Beneše; 22. Karolína Vávrová, Gy Trutnov, Jiráskovo nám.; 23. Tomáš Dvořák, Gy Jihlava, ul. J. Masaryka; 23. Marie Kroutilová, Mendelovo Gy, Opava; 25. Hana Mašková, Gy Praha 2, Botičská ul.; 26. Jan Kopecký, Gy V. B. Třebízského, Slaný; 27. Jan Barnet, Gy Brno, Vídeňská ul.; 28. Zdenka Lišková, Gy Praha 2, Botičská ul.; 29. Jitka Jirečková, Gy A. Jiráska, Litomyšl; 29. Anna Mandelová, Gy Praha 10, Voděradská ul.; 29. Eva Tomíšková, Gy Jihlava, ul. J. Masaryka; 32. Tomáš Jůza, Gy a SJŠ s právem SJZ, Svitavy; 33. Michaela Kavková, Gy Havířov-Podlesí, Studentská ul.; 34. Kristýna Krejčířová, Gy O. Březiny, Telč; 35. Kristýna Vrbová, Gy a SOŠ, Jilemnice; 36. Darja Stojanovová, Gy Chomutov, Mostecká ul.

46. ročník, 2012, Brno, LDF MENDELU

1. Magdalena Holcová, Gy Botičská, Praha; 2. Eva Vojáčková, Městské víceleté Gy, Klobouky u Brna; 3. Vlastimil Hanuš, Gy Vítězslava Nováka, Jindřichův Hradec; 4. Lenka Čurnová, Gy, České Budějovice, Jírovcova; 5. Leona Veselá, Gy, České Budějovice, Jírovcova; 6. Kevin Bui, Gy Cheb, Nerudova; 7. Karolína Vávrová, Gy Trutnov, Jiráskovo náměstí; 8. Lukáš Ryba, Gy a SOŠ Rokycany, Mládežníků; 9. Šimon Del Maschio, Masarykovo Gy, Vsetín; 10. Aneta Tremerová, Gy J. K. Tyla, Hradec Králové; 11. Daniel Bohutínský, Gy, Dvůr Králové nad Labem, náměstí Odboje; 12. Jan Petržílek, Gy Ústí nad Orlicí, T. G. Masaryka; 13. Šárka Škorpíková, Gy a SOŠPg, Znojmo, Pontassievská; 14. Lucie Buchbauerová, Gy Jaroslava Vrchlického Klatovy; 15. Marie Kroutilová, Mendelovo Gy Opava; 16. Tomáš Dvořák, Gy Jihlava, Jana Masaryka; 17. Jana Skopalíková, Slovanské Gy, Olomouc; 18. Markéta Pilneyová, Gy Josefa Jungmanna, Litoměřice; 19. Jan Jaroš, Biskupské Gy B. Balbína, Hradec Králové; 20. Zuzana Beránková, Gy, Chomutov, Mostecká; 21. Michaela Jílková, Gy Jiřího z Poděbrad, Poděbrady; 22. Šárka Danačíková, Gy, Havířov-Město, Komenského; 23. Anna Soldánová, Gy Olomouc, Čajkovského 24. Anna Müllerová, Gy, Plzeň, Mikulášské náměstí; 25. Eva Tomíšková, Gy Jihlava, Jana Masaryka; 26. Hana Rejlková, Gy Havlíčkův Brod, Štáflova; 27. Iva Kavková, Gy Jiřího z Poděbrad, Poděbrady; 28. Hana Pitáková, Podkrušnohorské Gy, Most; 29. Veronika Konečná, Gy Zlín – Lesní čtvrť, Lesní čtvrť; 30. Michaela Hungerová, Gy Děčín, Komenského náměstí; 31. Kryštof Štafl, Gy Praha 4, Písnická; 32. Rastislav Gončár, Gy F. X. Šaldy, Liberec; 33. Markéta Švecová, Gy Havlíčkův Brod, Štáflova; 34. Ivana Timová, Gy, Česká Lípa, Žitavská; 35. Anna Baťková, Gy Josefa Ressela Chrudim; 36. Thuy Linh Nguyen, Gy Ostrov, Studentská

47. ročník, 2013, Praha, FLD a FŽP ČZU

1. Magdalena Holcová, Gy Botičská, Praha; 2. Daniel Bohutínský, Gy, Dvůr Králové nad Labem, nám. Odboje; 3. Quang Hiep Bui, Gy Cheb, Nerudova; 4. Tomáš Zdobinský, Gy, Praha 4, Budějovická; 5. Doubravka Požárová, Gy Zikmunda Wintra, Rakovník, nám. J. Žižky; 6. Jan Petržílek, Gy Ústí nad Orlicí, T. G. Masaryka; 7. Anna Soldánová, Gy Olomouc, Čajkovského; 8. Vlastimil Hanuš, Gy Vítězslava Nováka, Jindřichův Hradec, Husova; 9. Jan Kadlec, Gy, Jablonec nad Nisou, U Balvanu; 10. Klára Vanišová, Gy a obchodní akademie Mariánské lázně, Ruská; 11. Kryštof Horák, Biskupské Gy Brno, Barvičova; 12. Eliška Havrdová, Gy, České Budějovice, Jírovcova; 13. Eva Matoušková, Gy Sokolov a Krajské vzdělávací centrum, Husitská; 14. Eliška Konečná, Gy, Tanvald, Školní; 15. Jasna Simonová, Gy Přírodní škola, o. p. s., Praha 7, Strossmayerovo nám. 16. Eva Brichtová, Gy Sokolov a Krajské vzdělávací centrum, Husitská, 17. Aneta Tremerová, Gy J. K. Tyla, Hradec Králové, Tylovo nábřeží; 18. Anežka Divilová, Gy Zlín – Lesní čtvrť, Lesní čtvrť; 19. Šárka Škorpíková, Gy a SOŠPg, Znojmo, Pontassievská; 20. Eva Svobodová, Masarykovo Gy a Jazyková škola s PSJZ, Vsetín, Tyršova; 21. Karel Páleník, Slovanské Gy, Olomouc, tř. Jiřího z Poděbrad; 22. Tereza Matějková, Gy Zikmunda Wintra, Rakovník, nám. J. Žižky; 23. Ivana Timová, Gy, Česká Lípa, Žitavská 24. Pavel Suk, Gy Pelhřimov, Jirsíkova; 25. Václav Chochola, Gy, Ostrava-Hrabůvka, p. o., Fr. Hajdy; 26. Petr Urban, Gy, Praha 6, Nad Alejí; 27. Květa Trávníčková, Gy Zlín – Lesní čtvrť, Lesní čtvrť; 28. Tereza Pavelcová, Gy, České Budějovice, Jírovcova; 29. Kateřina Tlapáková, Gy Josefa Ressela Chrudim, Olbrachtova; 30. Hana Pitáková, Podkrušnohorské Gy, Most, p. o., Tř. ČSA 31. Hana Rejlková, Gy Havlíčkův Brod, Štáflova; 32. Šárka Danačíková, Gy, Havířov-Město, Komenského; 33. Eva Jánská, Gy, Plzeň, Mikulášské nám. 34. Veronika Bělíková, Gy Jaroslava Vrchlického Klatovy, Národních mučedníků; 35. Marcel Tománek, Gy, Jablonec nad Nisou, U Balvanu; 36. Šárka Sonnenbergová, Gy Teplice, Čs. Dobrovolců 11.

48. ročník, 2014, České Budějovice, PřF JU

1. Požárová Doubravka, Gy Zikmunda Wintra, Rakovník, nám. J. Žižky; 2. Zdobinský Tomáš, Gy, Praha 4, Budějovická; 3. Simonová Jasna, Gy Přírodní škola, o. p. s.; 4. Vanišová Klára, Gy a obchodní akademie Mariánské Lázně; 5. Horák Kryštof, Biskupské Gy Brno; 6. Damaška Albert, Gy, Praha 2, Botičská; 7. Trávníčková Květa, Gy Zlín – Lesní čtvrť; 8. Schreiber Manfred, Gy J. Š. Baara, Domažlice, Pivovarská; 9. Havrdová Eliška, Gy, České Budějovice, Jírovcova; 10. Pařízková Hana, Gy Velké Meziříčí; 11. Kadlec Jan, Gy, Jablonec nad Nisou, U Balvanu; 12. Matoušková Eva, Gy Sokolov a Krajské vzdělávací centrum; 13. Konečná Eliška, Gy, Tanvald, Školní; 14. Nedvědová Jana, Biskupské Gy J. N. Neumanna a Církevní ZŠ; 15. Studená Lucie,Gy Jana Keplera, Praha 6, Parléřova; 16. Kraus Michal, Gy, Lanškroun, nám. Jana Marka Marků; 17. Daňková Klára, Gy, Praha 5, Nad Kavalírkou; 18. Fronk Vítězslav, Gy J. Š. Baara, Domažlice, Pivovarská; 19. Klubíčková Natálie, Gy Boženy Němcové, Hradec Králové, Pospíšilova tř.; 20. Zych Michal, Biskupské Gy Bohuslava Balbína Hradec Králové; 21. Neuwirthová Eliška, Gy, SPgŠ, OA a JŠ s právem SJZ Znojmo; 22. Adamčíková Johana, Gy a SPŠEI, Frenštát pod Radhoštem; 22. Adamčíková Johana, Gy a SPŠEI, Frenštát pod Radhoštem, 23. Bašta Miroslav, Gy Pelhřimov; 24. Ševčíková Kateřina, Slovanské Gy, Olomouc, tř. Jiřího z Poděbrad; 25. Tlapáková Kateřina, Gy Josefa Ressela, Chrudim, Olbrachtova; 26. Nuc František, Gy, České Budějovice, Jírovcova; 27. Chmielová Barbora, Gy, Benešov, Husova 470, p. o. Středočeského kraje; 28. Liška Martin, Gy a obchodní akademie Mariánské Lázně; 29. Tesař Jan, Gy, Ústí nad Orlicí, T. G. Masaryka; 30. Zapletalová Bára, Gy J. A. Komenského a JŠ s právem SJZ Uherský Brod; 31. Kirner Jan, Reálné Gy a ZŠ města Prostějov, Studentská ul.; 32. Sedláček Jan, Gy a střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků; 33. Pužejová Kateřina, Gy, České Budějovice, Jírovcova; 34. Plucarová Jitka, Gy T. G. Masaryka, Zastávka, U Školy; 35. Žídek Radek, Gy, Ústí nad Labem, Jateční 36. Sypěnová Lenka, Slezské Gy, Opava, p. o.; 37. Pavlasová Martina, Gy, Rumburk, Komenského.

49. ročník, 2015, Brno, MENDELU

1. Požárová Doubravka, Gy Zikmunda Wintra, Rakovník, nám. J. Žižky; 2. Havrdová Eliška, Gy, České Budějovice, Jírovcova; 3. Bendová Kamila, Gy Třebíč; 4. Bočan Václav, Podkrušnohorské Gy, Most; 5. Pražák Jan, Biskupské Gy Bohuslava Balbína Hradec Králové; 6. Matoušková Eva, Gy Sokolov a Krajské vzdělávací centrum; 7. Konečná Eliška, Gy, Tanvald, Školní; 8. Kronus Šimon, Gy, Praha 2, Botičská; 9. Petržílková Hana, Gy, Ústí nad Orlicí, T. G. Masaryka; 10. Konvičková Zuzana, Gy, SPgŠ, OA a JŠ s právem SJZ Znojmo; 11. Palek Matouš, Gy, Lanškroun, nám. Jana Marka Marků; 12. Jodasová Petra, Lepařovo Gy, Jičín, Jiráskova; 13. Kraus Michal, Gy, Lanškroun, nám. Jana Marka Marků; 14. Pětrošová Tereza, Gy, Praha 6, Nad Alejí; 15. Zych Michal, Biskupské Gy Bohuslava Balbína Hradec Králové; 16. Chaun Martin, Gy Aloise Jiráska, Litomyšl, T. G. Masaryka; 17. Charvát Tomáš, Gy, Havířov – Podlesí; 18. Hanišová Adéla, Gy, České Budějovice, Jírovcova; 19. Vyhnal Stanislav, Gy Pierra de Coubertina, Tábor, Nám. F. Křižíka; 20. Kopecký Jan, Gy Zlín – Lesní čtvrť; 21. Klinkovská Anna, Gy Blansko; 22. Vítek Radek, Gy J. A. Komenského a JŠ s právem SJZ Uherský Brod; 23. Brichtová Eva, Gy Sokolov a Krajské vzdělávací centrum; 24. Leichterová Anna, Gy, Praha 4, Písnická; 25. Buchta Michal, Gy Jiřího Wolkera, Prostějov, Kollárova; 26. Jelínková Barbora, Gy, Teplice, Čs. Dobrovolců; 27. Polejová Karolína, Gy, Jablonec nad Nisou, U Balvanu; 28. Krušinová Zuzana, Gy Boženy Němcové, Hradec Králové, Pospíšilova tř.; 29. Štochlová Tereza, Gy a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků; 30. Koudelková Kateřina, Biskupské Gy J. N. Neumanna a Církevní základní škola; 31. Suk Štěpán, Gy a Obchodní akademie Pelhřimov; 32. Jurásek Tomáš, Gy, Šumperk, Masarykovo náměstí; 33. Šotová Karolína, Gy J. Vrchlického, Klatovy, Národních mučedníků; 34. Machač David, Základní škola a Gy Vítkov; 35. Termanini Sebastian, Dvořákovo Gy a SOŠ ekonomická, Kralupy nad Vltavou; 36. Procházka Jakub, Gy J. Š. Baara, Domažlice, Pivovarská.

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Historie vědy

Doporučujeme

Vlaštovka extrémista

Vlaštovka extrémista

Jaroslav Cepák, Petr Klvaňa  |  10. 10. 2018
Díky satelitní telemetrii se podařilo odhalit vpravdě neuvěřitelné výkony některých ptačích druhů. Nejznámějším je zřejmě osmidenní nonstop let...
Velké umění astronavigace: Od astrolábu po sextant

Velké umění astronavigace: Od astrolábu po sextant

Petr Scheirich  |  1. 10. 2018
Staří mořeplavci prý určovali polohu své lodi podle hvězd. Tato rozšířená romantická představa je ale nesprávná. Metoda astronavigace nikdy nebyla...
Jak se neztratit na moři

Jak se neztratit na moři

Petr Scheirich  |  1. 10. 2018
Dle znamenitého pozorování Slunce a Měsíce shledávám naši zeměpisnou délku 178° 18' 30" západně od Greenwiche. Zeměpisná délka dle logu je 175°...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné