Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Nech mě na pokoji, říká buňka

 |  3. 3. 2016
 |  Vesmír 95, 140, 2016/3
 |  Seriál: Novinky z imunologie, 26. díl (Předchozí)

Zdravé buňky lidského těla disponují mechanismy, které je chrání před omyly imunitního systému. Mnohé nádorové buňky se toho však naučily zneužívat. Dokážeme jim v tom zabránit?

Imunitní systém za normálních okolností rozpoznává struktury, které do organismu nepatří, a pokud je vyhodnotí jako potenciálně nebezpečné, snaží se je likvidovat. K tomu, aby rozpoznal, co je organismu vlastní, používá řadu rozmanitých receptorových molekul na površích různých typů bílých krvinek (leukocytů).

Je samozřejmě zásadně důležité, aby imunitní systém rozpoznal co nejvíce cizorodých, potenciálně nebezpečných molekul (nebo molekul, které samy o sobě nebezpečné nejsou, ale jsou produkovány nebezpečnými mikroorganismy), ale přitom si pokud možno nevšímal molekul organismu vlastních. Pokud tento systém selhává, obracejí se zbraně imunitního systému proti vlastním buňkám a tkáním a rozvíjejí se autoimunitní choroby.

Nyní vidíte 19 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Imunologie
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Václav Hořejší

Prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc., (*1949) vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze. V Ústavu molekulární genetiky AV ČR, v. v. i., který v letech 2005-2017 řídil a kde je vedoucím oddělení molekulární imunologie, se zabývá povrchovými a signalizačními molekulami buněk imunitního systému. Přednáší imunologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze.
Hořejší Václav

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...