Aktuální číslo:

2025/6

Téma měsíce:

Červená

Obálka čísla

Běžec s jazykem na vestě

 |  4. 2. 2016
 |  Vesmír 95, 120, 2016/2

Podle kalendáře je ještě zima, běžci už však vyhlíží novou běžeckou sezonu: Dal jsem si krásný fartlek v lese. – Koupil jsem si boty na trail. – Chtěla bych začít běhat intervaly, abych se zlepšila na desítce. – Maraton poběžím na osobáček! – Hlavně nepřepálit začátek! – Letos plánuju první ultra.

Slovní zásoba lidí, kteří v poslední době propadli tomuto sportu a běhají pro zdraví, kondici nebo jen tak pro radost, je velmi pestrá. Jednotlivé výrazy hovorového nebo slangového charakteru vznikají jako slovní hříčky a často jako zkrácená slova z důvodu časové úspory (ultra – ultramaraton, běh delší než je maratonská vzdálenost 42,195 km). Výrazy mohou mít podobu jednoslovnou (interval) i víceslovnou (maratonská zeď – stav fyzického i psychického vyčerpání), vznikají přenesením významu (přepálit) nebo jsou přejatá z cizích jazyků (fartlek – ze švédštiny, nahodilé zařazování rychlých úseků do běhu). Pro lexikum sportovců je typická expresivita (osobáček) a zatímco některá slova jsou společná pro více sportovních odvětví (bedna), jiná jsou typická jen pro jedno. Dobře známý je slang hokejový (beton, lapačka), fotbalový (malá domů, jesličky) nebo tenisový (kanár, kraťas). A běžecký?

Oko zkušeného pozná podle došlapu pataře a špičkaře. Vhodnou tréninkovou metodou jsou intervaly (série rychlých úseků pro zlepšení rychlosti) a běžcovou biblí na daný rok je termínovka (přehled běžeckých závodů). Před vyběhnutím dělá běžec abecedu (sérii cviků na zahřátí svalů). Zkušený tempař ví, jak závod rozběhnout, začínající hobík doufá, že v průběhu nevytuhne. Na občerstvovačkách se podávají ionťáky (iontové nápoje, obsahující zejména minerální látky) a rychlé cukry (zdroj energie s rychlým účinkem, např. ovoce, hroznový cukr). Mnozí tak rázem chytají druhý dech, a zatímco jeden běžec se ještě zmáčkne a docvakne skupinu před sebou, jinému prostě dojde. Ale oba se jdou na druhý den vyklusat, ačkoliv mají po včerejšku kožené nohy.

Ducha jsme právě posílili, tak teď ještě fyzičku! Ať to běhá!

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika

O autorovi

Lucie Machálková

Mgr. Lucie Machálková (*1989) vystudovala český jazyk a literaturu a základy společenských věd na Filozofické fakultě Ostravské univerzity v Ostravě. V Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., se věnuje lexikologii a lexikografii. Je členkou autorského kolektivu připravovaného Akademického slovníku současné češtiny (www.slovnikcestiny.cz).

Doporučujeme

Hvězdy, které se červenají

Hvězdy, které se červenají

Soňa Ehlerová  |  2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života

Barva krve, moci a života

Jan Turek  |  2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat

Červená v říši zvířat uzamčeno

Jaroslav Petr  |  2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.