Mayské písmo
| 8. 12. 2016Důležitým předpokladem pro poznání určité kultury je porozumění jejímu jazyku a písmu. Mayské glyfy odolávaly rozluštění velmi dlouho. Průlom přišel teprve v minulém století a krátce nato vypukla skutečná luštitelská horečka, díky které mayské písmo brzy vydalo svá první tajemství. I když zůstává část znaků stále záhadou, umíme dnes přečíst již značné množství mayských nápisů. Pomohly nám odhalit nejen vlastní složitost jazyka mayských textů, ale také mnohá fantastická zákoutí života příslušníků této kultury.
Záhada mayského písma nedala badatelům spát několik desetiletí. Přesto zlomový moment ve snaze o její odhalení nastal až v polovině 20. století. Stěžejní průlom učinil ruský lingvista Jurij Knorozov (1922–1999), který správně odhalil podstatu písma Mayů a za přispění dalších významných badatelů (např. Tatiany Proskouriakoffové) nasměroval mayistiku na správnou cestu.
Rozluštění mayského písma následně zvedlo clonu mylných představ o mayské předkolumbovské kultuře a ukázalo nám ji ve zcela novém světle. Původní obraz Mayů jako mírumilovných pěstitelů kukuřice vedených hloubavými kněžími, jejichž pozornost plně zaměstnával pouze komplikovaný kalendář a astronomie, se pod náporem obsahu mayských nápisů zcela rozplynul.
Dnes je mayská epigrafie (studium mayských hieroglyfů) dynamicky se rozvíjející disciplínou, která zaměstnává mnoho odborníků a láká mnoho nadšenců z řad široké veřejnosti.