1)" /> Teroristé a běženci1) - Časopis Vesmír

Aktuální číslo:

2021/10

Téma měsíce:

Domestikace

Teroristé a běženci1)

 |  3. 11. 2016
 |  Vesmír 95, 662, 2016/11

„Důležitější než odpověď je způsob myšlení. A vůle k nezapomnění, že velká selhání v dějinách často nezpůsobila chybná politika, nýbrž v důsledku neschopnost vymanit se ze starých předsudků a orientovat se podle aktuálních mentálních map,“ říká v úvodu ke knize rozhovorů Karel Hvížďala.

Doufám, že čtenář Hvížďalovy knihy rozhovorů ocení i tazatele: jeho otázky nebyly banální, ba riskoval i nesouhlas zpovídaných. Věřím, že ocení šířku prezentovaných postojů: od skeptického knížete přes zlomyslného pragmatika až po filosofa, naznačujícího, jak bránit hodnoty západního světa. A že ocení také, jak se mu nádavkem dostalo i mnoho nebanálních faktů.

Zejména o Rusku, starém i novém. I o tom „věčném“, které se nemění. Jak s ním vyjdeme, záleží na politicích, na voličích, na nás.

Také o Evropě a utečencích. Bylo v této knize řečeno snad úplně všechno, co se do uzávěrky stačilo vyjevit. Bylo ale řečeno opravdu všechno?

Otázka ochrany hranic schengenského prostoru není totiž technická. Filosof v knize sice říká: „Vůbec tu nejde o nějakou ochranu hranic, ale o ochranu hodnot; což je mnohem obtížnější...“, ale já si myslím, že obě ochrany souvisejí víc, než je nám milé.

Relativně účinná politická, koneckonců vždycky mocenská řešení krize lze v Evropě samé hledat a nalézat vskutku jen v tak či onak ohraničeném prostoru (hranice schengenské, či státní?). Jak konkrétně ochranu ohraničenosti zařídit: právě na to se v závěru knihy chci ptát a moje otázka nebude ani řečnická, ani provokativní: opravdu netuším, jak zajistit neprostupnost jakýchkoli evropských hranic. Všichni o ní totiž mluví jako o dosažitelném cíli, bez kterého se krize nevyřeší. Nevěřím, že je to možné. Anebo snad to možné je, ale za dlouhou dobu a nepředstavitelně vysokou cenu.

Nyní vidíte 13 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Sociologie
RUBRIKA: Nad knihou

O autorovi

Petr Pithart

Doc. JUDr. Petr Pithart (*1941) absolvoval Právnickou fakultu UK, pracoval jako redaktor Literárních novin, byl tajemníkem interdisciplinárního týmu ČSAV pro reformu politického systému. Po vyhození z fakulty byl nucen předčasně ukončit pobyt na St. Anthony’s College v Oxfordu. Je signatářem Charty 77, byl spolueditorem Masarykova sborníku a sborníku o Tolerančním patentu. Po listopadu 1989 působil ve vrcholných politických funkcích. Jako historika a politologa jej zajímá soudobý nacionalismus.
Pithart Petr

Doporučujeme

Chrání estrogeny před těžkým průběhem covidu-19?

Chrání estrogeny před těžkým průběhem covidu-19?

Estrogeny jsou pohlavní ženské hormony, které nejenom řídí funkce pohlavního systému, ale významně ovlivňují většinu orgánů a tkání ženského...
Nejlepší cesta, kterou máme

Nejlepší cesta, kterou máme

Eva Bobůrková  |  4. 10. 2021
Člověk se nechová jen racionálně, když se rozhoduje, a to nejen o svých penězích, ale i na pracovním trhu nebo u volebních uren. Jak se občané...
Domestikace zvířat – občas jinak a mimoděk?

Domestikace zvířat – občas jinak a mimoděk?

Jan Robovský  |  4. 10. 2021
Proces domestikace a jeho dílčí aspekty přitahují pozornost vědců nejedné disciplíny. Tento zájem umožňuje jednou za čas získaná data...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné