Ve studni se objevil černý drak
VÝVOJ filosofických a náboženských směrů, jejich prolínání, koexistence i soupeření na Korejském poloostrově patří již od starověku k nejzajímavějším fenoménům tohoto druhu v celosvětovém měřítku. Střetával se tu buddhismus, konfucianismus i různá specifická učení, později svůj vliv získalo také křesťanství. Což přirozeně souvisí s historickými, mocenskými, geopolitickými i duchovními aspekty.
Bohatství této pestré a ojedinělé kultury zůstává doloženo řadou spisů, obsahujících legendy, mýty i historické události a ukázky vývoje fungování tehdejší korejské společnosti v období jednotlivých vládnoucích dynastií. Je to historie plná proměn i tradic. Vystupují v ní významní panovníci, mniši i božstva, stavitelé úchvatných chrámů a klášterů, objevují se zuřivé bojové konflikty i období smíření, ideologické tlaky… Právě z těchto tisíciletých i novějších zdrojů čerpá kniha Korejská náboženství.
Ukázky z prastaré původní dochované literatury, které burcují čtenářovu fantazii, fascinují barvitostí jazyka, přitom seznamují s kořeny svérázné kultury. Autoři se znalostí věci objasňují původní smysl, odkaz i historický kontext, odlišují prokazatelná fakta od zkreslení či pravděpodobných nebo zjevných mýtů.
Nedílnou součástí děl vypovídajících o pohnutých osudech i spiritualitě obyvatel Korejského poloostrova byla mravní ponaučení a jakási etická „desatera“, ale rovněž pragmatičtější otázky – například principy státní správy, způsobu vládnutí, hierarchie obyvatel podle majetkových i duchovních kritérií. V mnohých jejich citacích a komentářích lze nalézt paralely a inspirace i pro dnešní dobu a dnešní politiku (viz ukázku z Desatera ponaučení z období království Korjo).