Tajemství šourku
| 7. 1. 2016 | Vesmír 95, 14, 2016/1
Představa, že by samice měly vaječníky umístěné mimo břišní dutinu, je dost bizarní. Vaječníky jsou cenné a hazardovat s nimi a vystavovat je nebezpečí zranění a kolísající teplotě by byl holý nerozum. Přesto samci většiny druhů savců přesně takto hazardují se svými varlaty. Proč? Nad tím si lámou zoologové hlavu už téměř sto let.
Jak to tedy s varlaty u savců vypadá? V břišní dutině je mají například ptakořitní, zlatokrti, damani, bércouni, chobotnatci a sirény, naproti tomu varlata sestouplá, ale uložená pod kůží (bez vytvořeného šourku) jsou typická například pro kytovce, tuleně, nosorožce, hrabáče či morčata. Většina savců však má varlata sestouplá v šourku. Jakou to má výhodu?
Nyní vidíte 14 % článku. Co dál:
Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném →
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Evoluční biologie
RUBRIKA: Glosy
O autorovi
Ivan H. Tuf
Doc. RNDr. Mgr. Ivan Hadrián Tuf, Ph.D., (*1974) vystudoval zoologii, ekologii a psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Na katedře ekologie a životního prostředí PřF UP se zabývá převážně studiem půdní fauny.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...