Elektrické světlo zkracuje přirozenou dobu spánku
| 3. 9. 2015Před několika roky narazili v Argentině v oblasti Chaco, hluboko ve vnitrozemí, průzkumníci drancovacích společností na kmeny, které dodnes žijí na úrovni doby kamenné jako sběrači-lovci. Pochopitelně jim nedali pokoj a zavedli k nim elektřinu. To se ale dozvěděla vláda a vyslala tam celý tým badatelů a zakázala postupovat s elektřinou dále. Tak se vytvořila oblast sběračů-lovců elektrifikovaná a oblast elektřinou nedotčená. Antropologové tak zjistili plno zajímavých věcí.
Obě komunity jsou ze stejného etnika a mají stejné sociokulturní zázemí, mají přibližně stejnou pracovní zátěž bez nutnosti noční práce a liší se v této chvíli jen tím, že jedna využívá elektřinu, zatímco druhá je závislá pouze na přirozeném světle. Badatelé ze skupiny Horacia de la Iglesia z amerických spánkových center zkoumali u těchto populací rozdíly v době spánku. Na dobu jednoho týdne v letním a jednoho týdne v zimním období výzkumníci přidělili šesti a šesti mladým dospělým (19–49 let) osobám obou pohlaví náramkové aktigrafy, klasické nepřekážející pomůcky používané při spánkovém výzkumu, zaznamenávající jejich pohybovou aktivitu.
Zjistili, že pouhé zavedení elektřiny s možností svícení v temných hodinách zkracuje přirozenou dobu spánku v létě o 43 ± 21 minut, zatímco v zimě obobí, kdy je světelný den o 3 hodiny kratší, dokonce o 56 ± 17 minut, a to z velké části na úkor večerního spánku, jehož nástup je oddálen. Tato zjištění, provedená v přirozených podmínkách, podporují názor, že přirozená potřeba spánku je u člověka delší, ale elektrifikace plus sociální vlivy ji významně zkracují. Je otázkou, s jakými důsledky. (Horacio O. de la Iglesia et al.: J. Biol. Rhytms 30, 1–9, 2015/3)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [266,75 kB]