Aktuální číslo:

2017/12

Téma měsíce:

Kontakty

Slovní popis pachatele a jeho pozdější identifikace

 |  4. 5. 2015
 |  Vesmír 94, 263, 2015/5

Představte si, že jste byli na pobočce banky v době, kdy se ji pokusil vyloupit lupič s výbušninou v kufříku. Měli jste možnost si pachatele dobře prohlédnout. Po jeho útěku z místa činu vás policista požádá, abyste lupiče popsali. Vy ho co nejpodrobněji popíšete a několik dní nato vám policie zatelefonuje, abyste lupiče přišel identifikovat. Na policejní stanici dostanete – podobně jako v amerických seriálech – za úkol vybrat toho správného z osmi vedle sebe seřazených a podobně vyhlížejících mužů. Povede se vám to?

Psycholog J. Schooler v devadesátých letech ukázal,1) že dřívějším popisem pachatele jste své šance na úspěšnou identifikaci snížili. Může se to zdát paradoxní, protože intuice i běžná zkušenost říkají, že opětovné vybavení vzpomínky vede k jejímu lepšímu zapamatování. Když na lupiče vzpomínáte při popisování, měli byste si ho pamatovat lépe a poznat jej snáze. Podle Schoolera tomu tak není – verbální popis jakoby „zastíní“ původní vizuální vzpomínku (odtud anglický název verbal overshadowing effect), a když lupiče uvidíte znovu, šance poznat ho je ve skutečnosti menší.

Nyní vidíte 18 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Psychologie a psychiatrie
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Marek Vranka

Ing. Mgr. Marek Vranka (*1988) vystudoval psychologii na FF UK a podnikovou ekonomiku a management na FPH VŠE v Praze. V současnosti je doktorandem v oboru sociální psychologie na FF UK v Praze, kde rovněž přednáší statistiku a  metodologii a vede experimentální laboratoř PLESS. Zajímá se zejména o morální hodnocení a chování, výzkumnou metodologii a problematiku heuristik a zkreslení v klinické praxi.

Doporučujeme

Jak si delfíni ucpávají uši

Jak si delfíni ucpávají uši audio

Jaroslav Petr  |  17. 12. 2017
Hluk v mořích a oceánech produkovaný člověkem ohrožuje kytovce. Může je dočasně ohlušit nebo jim trvale poškodit sluch. Nově objevený fenomén by...
Tajemná sůva šumavská

Tajemná sůva šumavská

Jan Andreska  |  17. 12. 2017
Byl vyhuben a vrátil se. Na Šumavu lidskou snahou a do Beskyd vlastním přičiněním. Puštík bělavý teď žije opět s námi, ale ohrožení trvá.
Hmyz jako dokonalý létací stroj

Hmyz jako dokonalý létací stroj

Rudolf Dvořák  |  4. 12. 2017
Hmyz patří k nejdokonalejším a nejstarším letcům naší planety. Jeho letové schopnosti se vyvíjely přes 300 milionů let a předčí dovednosti všech...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné