Kosti mláďat se opravují samy
| 4. 5. 2015 | Vesmír 94, 256, 2015/5
Díky svalovým kontrakcím a růstu tkáně se zlomené kosti samy nejen zhojí, ale mohou se i narovnat do původní správné pozice. V okolí fraktury se u čerstvě narozených myší vytváří chrupavčitý kalus (na obrázku fialově), který funguje jako mechanický hever. Růst tkáně na jedné straně zlomeniny (červené šipky) vyvíjí tlak na úlomky kostí a dokáže je posunout do správné polohy. Kalus pak ztvrdne (oranžově) a kost sroste. Botulotoxin, který paralyzuje svalovinu popsaný proces obnovy zablokuje. Z toho lze usuzovat, že k narovnání kostních úlomků je zapotřebí i svalových stahů. (Dev. Cell 31, 159, 2014)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [365,83 kB]
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Pavel Hošek
Mgr. Pavel Hošek (*1968) vystudoval parazitologii a entomologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Spolupracuje na projektu expedice LEMURIA, který mimo jiné vyústil do mnoha cest na Madagaskar. Zajímá se o vše, co s Madagaskarem souvisí. Z malgaštiny a dalších jazyků přeložil tradiční merinskou poezii (Dotek prolétajícího motýla, 2003) a madagaskarské mýty, legendy a pohádky (Rohatý král, 2003). Napsal také Dějiny Madagaskaru (2011).
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...