Aktuální číslo:

2018/6

Téma měsíce:

Komunikace

Jak se roztopí čokoláda (a jiné nářeční lahůdky)

 |  5. 11. 2015
 |  Vesmír 94, 656, 2015/11

Tropická vedra letošního léta dostihla i nás jazykovědce. „Dokonce i čokoláda se roztopila,“ popisovala kolegyně teplotu v kanceláři, a my jsme chvíli nechápavě koukali. V Praze se čokoláda rozteče, rozpustí nebo roztaje a schopnost roztopit se mají jedině kamna. Kolegyně však pochází z Ostravy; že by jiný kraj – jiný mrav?

Každý už se asi osobně přesvědčil, že v češtině stále žijí krajová nářečí a s nimi spojená „divná“ slova. Šufánek, šalina nebo frgál nevyvedou ani Středočecha z míry: ví, že běží o naběračku, tramvaj a koláč. Méně nápadná jsou ovšem slova, která nám připadají důvěrně známá, ale v komunikaci vyvolají nedorozumění. Říká se jim falešní přátelé a překladatelé z cizích jazyků je dobře znají; kdo by však něco takového čekal v češtině?

A přece. Nářečí dokáže otočit svět vzhůru nohama: na jižní Moravě se peřina nachází pod hlavou, zatímco podlaha nad hlavou. Když vaše kamarádka od Prostějova pochválí mladého muže slovy „Ten je šikovný!“, neoponujte jí, že dotyčný jinoch má obě ruce levé – je prostě hezký. V Brně můžete říkat děcka klidně partě čtyřicátníků, kdežto v Plzni se už desetiletí spoluobčané při takovém oslovení smrtelně urazí: děcko zde značí jen malé dítě, navíc s trochu hanlivým příznakem. Dámu ze severních Čech, která držela dietu, překvapí konstatování „Vy jste zchudla, že?“ Upřímní moravští přátelé to samozřejmě mysleli jako pochvalu, a ti falešní se samozřejmě vyskytují nejen na Moravě a ve Slezsku: třeba na Klatovsku by dotyčnou paní ocenili slovy „Vy jste se nám spadla!“ Ani Středočech se na své jazykové povědomí nemůže spoléhat beze zbytku, přestože spisovné slovní zásobě dala základ právě středočeská mluva. I zde najdeme výjimky – na Kolínsku se dříve říkalo malým děvčatům kurvička, a pokud to třeba od babičky znáte, v jiném regionu to raději nezkoušejte.

Jak vznikají falešní přátelé v nářečí? Jsou to slova, u nichž došlo k přenesení nebo posunutí významu, ale to zůstalo omezeno jen na určitý region. Jindy jde o slova, u nichž je v nářečí zachován původní nebo dřívější význam slova, zatímco ve spisovném jazyce už se situace změnila. Tyto procesy zajímají hlavně odborníky- dialektology, ale jejich výsledky mohou zasáhnout třeba i vaše podnikání.

Jeden středočeský výrobce nápojů chtěl na Moravu dodávat sodovku. Odběratelé si libovali, jak je nečekaně levná, ale po rozbalení zásilky se cítili podvedeni. V bednách totiž nebyl ochucený nápoj (na Moravě a historicky i v jižních Čechách sodovka, ve většině Čech limonáda), nýbrž jen voda s bublinkami (v Čechách sodovka, na Moravě jedině sifon). Všem podnikatelům a nejen jim tedy doporučujeme důkladně nastudovat Český jazykový atlas, šestidílný soubor map a komentářů vytvořený brněnskými dialektology, který představuje nejvýznamnější jazykové rozdíly na území českého národního jazyka. Stejná slova, ale jiný kraj – jiný význam.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika

O autorovi

Jana Nová

Mgr. Jana Nová (* 1984) vystudovala český jazyk, historii a botaniku na Masarykově univerzitě v Brně. V Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., se věnuje lexikologii a lexikografii. Je členkou autorského kolektivu připravovaného Akademického slovníku současné češtiny (www.slovnikcestiny.cz).

Doporučujeme

Tři sestry postmoderních válek

Tři sestry postmoderních válek

Eva Bobůrková  |  4. 6. 2018
Mohli to být i vaši sousedi, ale teď to jsou váleční zabijáci. Proč jdou tito chlapi do války? Jiní muži jdou zase vydělávat do ciziny a v rodné...
Tajná služba hlásí

Tajná služba hlásí

Tereza Petrusková  |  4. 6. 2018
Nepochybně i teď, kdy čtete tyto řádky, někdo ve vaší blízkosti odposlouchává. Nemusí to být nutně policie, podezřívající vás z organizovaného...
Neznámá tvář molekul života

Neznámá tvář molekul života

Ondřej Vrtiška  |  4. 6. 2018
Vztah nukleových kyselin a proteinů je podle středoškolských učebnic poměrně prostý. DNA nese dědičnou informaci, RNA je její poslíček a proteiny...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné