Vltavské ostrovy v Praze
Vltavské ostrovy v Praze odedávna přitahovaly a přitahují pozornost obyvatel i návštěvníků Prahy. Některé jsou známé a hojně navštěvované, jiné méně, některé jsou dokonce nepřístupné či o jejich existenci nemá veřejnost ani tušení.
A některé pražské ostrovy dokonce již zanikly. Jejich podobu pak můžeme najít jen na starých mapách a v archivních dokumentech. Do konce ledna se o minulosti i současnosti vltavských ostrovů můžeme dozvědět na výstavě v budově Přírodovědecké fakulty na Albertově. Následující řádky jsou malou ochutnávkou.
Otázka do kvízu: Kolik je v Praze na Vltavě ostrovů?
Ostrovy v průběhu času vznikaly a zanikaly, měnil se též jejich tvar, význam i funkce. O jejich vzniku a zániku rozhodovaly nejen změny toku Vltavy, ale i lidská činnost. V Praze se jich díky specifickým geologickým podmínkám utvořil velký počet, historické podklady nalezneme ke dvaadvaceti z nich. K zániku ostrovů docházelo především v 19. a 20. století, při úpravách nábřeží nebo stavbě zdymadel a plavebních kanálů. Z některých ostrovů nezůstalo nic (Primátorský, Papírnický ostrov…), jiné po splynutí s nábřežím fakticky ztratily status ostrova, přestože jsou za něj stále díky tradici považovány (Kampa, Libeňský, Rohanský). V podobě nám známé se pražské ostrovy víceméně ustálily v posledních sto až sto padesáti letech. V současnosti jich v hlavním městě na řece Vltavě nalezneme třináct.