Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Co dokáže o stonožkách prozradit plynový chromatograf?

 |  12. 6. 2014
 |  Vesmír 93, 327, 2014/6

Mastné kyseliny jsou široce rozšířenými látkami, které se vyskytují v organismech ve značném množství. Jsou hlavní součástí obsahu tukových tkání, jelikož lipidy jsou nejvydatnějším zdrojem energie. Některé mastné kyseliny jsou syntetizovány jen ve specifické skupině organismů, jejich přítomnost v tělech jiných druhů nám proto naznačuje potravní vztah. Mastné kyseliny z potravy obvykle nejsou příliš modifikovány a jsou jednoduše inkorporovány do tukového tělesa ve formě neutrálních lipidů. Proto mohou být tyto kyseliny v rukou ekologů významnou pomůckou pro odhalování potravních řetězců a potravních strategií jednotlivých druhů živočichů.

V půdě existují dva hlavní potravní kanály podle převažujícího biochemického rozkladu opadu – houbový a bakteriový. Zda se toto rozčlenění potravních kanálů odráží i v potravním spektru predátorů, se rozhodli zjistit půdní biologové z Německa při studiu potravních nik čtyř druhů stonožek. Zajímalo je, jak se liší potravní spektrum jednotlivých druhů, zda se mění v průběhu jejich života, během roku a zda se mění v průběhu sukcese celého společenstva. V různě starých bučinách v létě, na podzim a v zimě nachytali stonožky a analyzovali profil jejich mastných kyselin pomocí plynové chromatografie. Analýza se týkala dvou druhů rodu Lithobius a dvou zemivek různých rodů.

Nyní vidíte 40 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Ivan H. Tuf

Ivan Hadrián Tuf, Ph.D., (*1974) vystudoval Přírodovědeckou a Filozofickou fakultu UP v Olomouci, kde se na katedře ekologie a životního prostředí zabývá studiem půdní fauny.

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné