Ženy využívají červenou barvu k upoutání pozornosti mužů
| 13. 2. 2014Červená barva je, možná více než kterákoli jiná barva sama o sobě, vnímaná jako signál či symbol, a takto je obvykle spojována se zamilovaností, touhou a vášní (kdo nevěří, ať si nastuduje květomluvu nebo význam připisovaný různě barevným drahokamům). Někteří primatologové a evoluční psychologové se domnívají, že vnímání červené barvy coby romantického či sexuálního podnětu má hluboké kořeny. Mnohé druhy primátů mají v dospělosti odlišně zbarvená pohlaví (tzv. sexuální dichromatismus je u savců obecně dosti vzácný jev). Samice některých druhů úzkonosých opic (Catarrhini), kam patříme i my – lidoopi, pak mají ve fertilní fázi menstruačního cyklu nápadně zduřelé a často sytě červeně zbarvené genitálie. (To, že tyto genitální otoky zvyšují atraktivitu a červená barva přitom hraje významnou roli, ukázal například klasický experiment, ve kterém byli samci paviánů čakma vystaveni samicím s protetickými genitáliemi různé barvy, přičemž pouze červené zvyšovaly jejich atraktivitu.)
Řada nezávislých studií naznačuje, že také u lidí je využívání červené barvy ovlivněno sexuální selekcí, což se projevuje zejména v oblékání a zdobení. Z řady výzkumů plyne, že lidé v červených šatech jsou opačným pohlavím vnímáni jako atraktivnější, což platí jak pro ženy, tak pro muže. Ženy však nosí červenou častěji než muži. Mnohé ženy navíc alespoň příležitostně používají rtěnku a růž. (Muži, kteří tak činí, jsou považováni za přinejmenším lehce výstřední.) Červená je jedinou barvou, jejíž využití v oblékání a zdobení je sexuálně dimorfní, přičemž červené šaty nosí vůbec nejčastěji mladé a nezadané ženy.
Pavol Prokop a Martin Hromada, etologové působící na univerzitách v Trnavě a v Prešově, se rozhodli zjistit, jak různé společenské situace a okolnosti ovlivňují naše rozhodování o tom, jakou barvu oblečení zvolíme. Za tímto účelem vytvořili dotazník, prezentovaný jako výzkum současných trendů v odívání, který zjišťoval, co by si lidé oblékli při různých příležitostech (s důrazem na barvu nebo barevnou kombinaci). Nadto zjišťoval pohlaví a věk dotazovaných, jejich sexuální orientaci, partnerský status a další faktory, které by mohly mít na toto rozhodování vliv. Analýza vyplněných dotazníků ukázala, že ženy volí červenou častěji v situacích, jako jsou plesy, koncerty či večírky, kdy je větší pravděpodobnost seznámení se s potenciálním partnerem, a méně často v situacích, jako jsou rodinné oslavy, kdy je tato pravděpodobnost malá. Tato preference se týká jak zadaných, tak nezadaných žen a nezdá se být ovlivněna fází menstruačního cyklu. Na otázku, zda ženy takto využívají červenou barvu vědomě, či nevědomky, odpověď neznáme. (Ethology 119, 605–613, 2013)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [274,87 kB]