O lidech a ledovcích
Horské ledovce a jezera v peruánském pohoří Cordillera Blanca zkoumají desítky let nejen místní odborníci, ale i mnoho zahraničních vědců. Zajímá je především chování ledovců v souvislosti se zásobováním vodou a bezpečností obyvatel v horách.1)
Z historie povodní a ochrany před nimi
Za poslední desetiletí se v pohoří Cordillera Blanca zmenšila plocha horských ledovců o desítky procent a došlo k řadě nebezpečných povodní vzniklých z ledovcových jezer, ale žádná z nich si nevyžádala lidské životy. Z velké části to byl výsledek předchozího cílevědomého výzkumu a budování technických opatření, které probíhalo pod dohledem peruánských odborníků od padesátých let minulého století. Další úbytek horských ledovců v tomto zatím nejzaledněnějším tropickém pohoří může vyvolat významný nedostatek vody pro obyvatele hor i pro rozsáhlé zemědělské projekty na vyprahlém pacifickém pobřeží Peru. Strohá fakta v sobě skrývají nespočet velkých i malých příběhů jednotlivých vědců podílejících se na výzkumu, politiků, kteří tento výzkum z velké části financují, podporují nebo odmítají, a samozřejmě i místních obyvatel, jejichž majetky a životy často závisí na výsledcích vědeckého bádání.
Protržení ledovcových jezer má ve světových velehorách na svědomí desítky tisíc lidských životů a v pohoří Cordillera Blanca má dlouhou smutnou historii. Zřejmě nejvýznamnější katastrofou bylo protržení jezera Jancarurish v roce 1950, které sice stálo „pouze“ 200 životů, ale zcela zničilo již téměř dokončenou vodní elektrárnu Cañón del Pato na řece Santa. Ta měla pro tehdejší (ale i současný) peruánský průmysl strategický význam. Přestože co do počtu obětí byla tato katastrofa nesrovnatelně menší než protržení jezera Palcacocha, které si o devět let dříve vyžádalo životy 4000 obyvatel města Huaraz, její ekonomické důsledky daly dostatečně velký impulz pro to, aby peruánská vláda zřídila Komisi pro jezera v pohoří Cordillera Blanca (Comisión de Lagunas de la Cordillera Blanca). Jejím hlavním cílem bylo studium nebezpečných ledovcových jezer a navrhování a provádění technických opatření, která by toto nebezpečí snížila. Začala se tak psát intenzivní, ale také rozporuplná historie vzájemných vztahů odborníků, místních obyvatel, politiků a zahraničních vědců s měnícím se přírodním prostředím, které hrozí zkázou, ale poskytuje nepostradatelnou vodu.