Aktuální číslo:

2017/12

Téma měsíce:

Kontakty

Historie geomagnetických pozorování

175 let od zahájení magnetických pozorování v Klementinu
 |  9. 10. 2014
 |  Vesmír 93, 551, 2014/10

Jako reakce na silné magnetické bouře z přelomu října a listopadu 2003, které způsobily problémy v energetice i např. v železniční signalizaci, stoupl zájem o využití starých záznamů ke studiu geomagnetické aktivity.

Kompas určuje směr

Podle čínských kronik byl kompas znám již ve 4. století př. n. l. Současné studie naznačují, že byl kromě jiného využíván i k orientaci pyramidálních hrobek. Ty se totiž odchylují od severojižního směru a tato odchylka se dobře shoduje se změnou magnetické deklinace získané z paleomagnetických studií. Podobná závislost orientace staveb na směru magnetického pole byla pozorována i u pyramid Olméků a Mayů v Mexiku.1)

Zajímavý záznam o využití kompasu při navigaci pochází z roku 1088 od Shen Kua. Ten píše: Mágové třou špičku jehly o magnetit a ta nabude schopnost ukazovat k jihu. Ale vždy se odklání trochu na východ a nemíří přesně na jih. Jehla může plavat na kousku dřeva na vodě, to ale není moc stabilní. Může balancovat na nehtu nebo okraji hrnku, kde se může volně otáčet, tyto podpěry jsou ale tvrdé a hladké, takže obvykle brzy spadne. Nejlepší je zavěsit ji uprostřed na nové hedvábné vlákno.

Pozoruhodné na této zprávě není ani tak to, že vlastnost jehly ukazovat k jihu byla připisována schopnosti mágů, jako postřeh autora, že jehla nemíří přímo k jihu, ale odchyluje se mírně na východ. Na to, že se magnetický pól neshoduje se zeměpisným, přišli Evropané až v 15. století.

Nyní vidíte 6 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyzika

O autorovi

Pavel Hejda

RNDr. Pavel Hejda, CSc., (*1951) vystudoval numerickou matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Vědeckou přípravu absolvoval v Geofyzikálním ústavu ČSAV na problematice modelování magnetického pole Země a geomagnetismus se stal trvalým předmětem jeho zájmu. Je předsedou pracovní skupiny pro geomagnetické observatoře Mezinárodní asociace pro geomagnetismus a aeronomii (IAGA) a vedoucím projektu velké infrastruktury CzechGeo/EPOS. Od roku 2007 je ředitelem GFÚ AV ČR, v. v. i.

Doporučujeme

Tajemná „Boží země“ Punt

Tajemná „Boží země“ Punt uzamčeno

Břetislav Vachala  |  4. 12. 2017
Mnoho vzácného zboží starověkého Egypta pocházelo z tajemného Puntu, kam Egypťané pořádali časté obchodní výpravy. Odkud jejich expedice...
Hmyz jako dokonalý létací stroj

Hmyz jako dokonalý létací stroj

Rudolf Dvořák  |  4. 12. 2017
Hmyz patří k nejdokonalejším a nejstarším letcům naší planety. Jeho letové schopnosti se vyvíjely přes 300 milionů let a předčí dovednosti všech...
Hranice svobody

Hranice svobody uzamčeno

Stefan Segi  |  4. 12. 2017
Podle listiny základních práv a svobod, která je integrovaná i v Ústavě ČR, jsou „svoboda projevu a právo na informace zaručeny“ a „cenzura je...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné