Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Historie geomagnetických pozorování

175 let od zahájení magnetických pozorování v Klementinu
 |  9. 10. 2014
 |  Vesmír 93, 551, 2014/10

Jako reakce na silné magnetické bouře z přelomu října a listopadu 2003, které způsobily problémy v energetice i např. v železniční signalizaci, stoupl zájem o využití starých záznamů ke studiu geomagnetické aktivity.

Kompas určuje směr

Podle čínských kronik byl kompas znám již ve 4. století př. n. l. Současné studie naznačují, že byl kromě jiného využíván i k orientaci pyramidálních hrobek. Ty se totiž odchylují od severojižního směru a tato odchylka se dobře shoduje se změnou magnetické deklinace získané z paleomagnetických studií. Podobná závislost orientace staveb na směru magnetického pole byla pozorována i u pyramid Olméků a Mayů v Mexiku.1)

Zajímavý záznam o využití kompasu při navigaci pochází z roku 1088 od Shen Kua. Ten píše: Mágové třou špičku jehly o magnetit a ta nabude schopnost ukazovat k jihu. Ale vždy se odklání trochu na východ a nemíří přesně na jih. Jehla může plavat na kousku dřeva na vodě, to ale není moc stabilní. Může balancovat na nehtu nebo okraji hrnku, kde se může volně otáčet, tyto podpěry jsou ale tvrdé a hladké, takže obvykle brzy spadne. Nejlepší je zavěsit ji uprostřed na nové hedvábné vlákno.

Pozoruhodné na této zprávě není ani tak to, že vlastnost jehly ukazovat k jihu byla připisována schopnosti mágů, jako postřeh autora, že jehla nemíří přímo k jihu, ale odchyluje se mírně na východ. Na to, že se magnetický pól neshoduje se zeměpisným, přišli Evropané až v 15. století.

Nyní vidíte 6 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyzika

O autorovi

Pavel Hejda

RNDr. Pavel Hejda, CSc., (*1951) vystudoval numerickou matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Vědeckou přípravu absolvoval v Geofyzikálním ústavu ČSAV na problematice modelování magnetického pole Země a geomagnetismus se stal trvalým předmětem jeho zájmu. Je předsedou pracovní skupiny pro geomagnetické observatoře Mezinárodní asociace pro geomagnetismus a aeronomii (IAGA) a vedoucím projektu velké infrastruktury CzechGeo/EPOS. Od roku 2007 je ředitelem GFÚ AV ČR, v. v. i.

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné