Aktuální číslo:

2025/3

Téma měsíce:

Humor

Obálka čísla

Historie geomagnetických pozorování

175 let od zahájení magnetických pozorování v Klementinu
 |  9. 10. 2014
 |  Vesmír 93, 551, 2014/10

Jako reakce na silné magnetické bouře z přelomu října a listopadu 2003, které způsobily problémy v energetice i např. v železniční signalizaci, stoupl zájem o využití starých záznamů ke studiu geomagnetické aktivity.

Kompas určuje směr

Podle čínských kronik byl kompas znám již ve 4. století př. n. l. Současné studie naznačují, že byl kromě jiného využíván i k orientaci pyramidálních hrobek. Ty se totiž odchylují od severojižního směru a tato odchylka se dobře shoduje se změnou magnetické deklinace získané z paleomagnetických studií. Podobná závislost orientace staveb na směru magnetického pole byla pozorována i u pyramid Olméků a Mayů v Mexiku.1)

Zajímavý záznam o využití kompasu při navigaci pochází z roku 1088 od Shen Kua. Ten píše: Mágové třou špičku jehly o magnetit a ta nabude schopnost ukazovat k jihu. Ale vždy se odklání trochu na východ a nemíří přesně na jih. Jehla může plavat na kousku dřeva na vodě, to ale není moc stabilní. Může balancovat na nehtu nebo okraji hrnku, kde se může volně otáčet, tyto podpěry jsou ale tvrdé a hladké, takže obvykle brzy spadne. Nejlepší je zavěsit ji uprostřed na nové hedvábné vlákno.

Pozoruhodné na této zprávě není ani tak to, že vlastnost jehly ukazovat k jihu byla připisována schopnosti mágů, jako postřeh autora, že jehla nemíří přímo k jihu, ale odchyluje se mírně na východ. Na to, že se magnetický pól neshoduje se zeměpisným, přišli Evropané až v 15. století.

Nyní vidíte 6 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyzika

O autorovi

Pavel Hejda

RNDr. Pavel Hejda, CSc., (*1951) vystudoval numerickou matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Vědeckou přípravu absolvoval v Geofyzikálním ústavu ČSAV na problematice modelování magnetického pole Země a geomagnetismus se stal trvalým předmětem jeho zájmu. Je předsedou pracovní skupiny pro geomagnetické observatoře Mezinárodní asociace pro geomagnetismus a aeronomii (IAGA) a vedoucím projektu velké infrastruktury CzechGeo/EPOS. Od roku 2007 je ředitelem GFÚ AV ČR, v. v. i.

Doporučujeme

Kdo byl Kosmas? A proč napsal první český bestseller?

Kdo byl Kosmas? A proč napsal první český bestseller? uzamčeno

Irena Jirků  |  3. 3. 2025
K výzkumu Kosmovy kroniky se po letech vrátil, protože – jak říká – dosud nenašel uspokojivou odpověď na základní otázku: Proč vůbec vznikla?...
Mají zvířata smysl pro legraci?

Mají zvířata smysl pro legraci?

Jaroslav Petr  |  3. 3. 2025
Umí se zvířata smát nebo aspoň usmívat? Mají smysl pro to, čemu my lidé říkáme humor? Pokud ano, jak se jejich schopnosti projevují a k čemu jsou...
Selský rozum u kulatého stolu

Selský rozum u kulatého stolu uzamčeno

Selský rozum rezonuje napříč společností jako jakýsi archetyp racionálního myšlení. Není to ale pouze rétorická figura, která se používá pro svůj...