Conservation Evidence, nástroj pro účinnou ochranu přírody
Přírodu chráníme proto, že ji potřebujeme. A také proto, že ji prostě máme rádi. Důvody jsou tedy mnohdy nevědecké, ovšem postupy, jak přírodu chránit, by měly vycházet z vědeckých poznatků. Jak to ale zajistit, když většina ochranářů nejsou přímo vědci?
Tento problém se rozhodl řešit známý britský výzkumník William Sutherland se svými kolegy. Založili iniciativu nazvanou Conservation Evidence, jejímž posláním je umožnit všem jednoduchý a rychlý přístup k vědeckým poznatkům použitelným v ochraně přírody.
Hlavní výstupy iniciativy jsou tři: 1. on-line databáze ochranářských zásahů a jejich výsledků; 2. časopis, který publikuje odborné články dokumentující ochranářské zásahy a testující jejich účinnost; 3. tzv. synopse.
Synopse jsou knihy (dosud vyšly 3), které pro určitý taxon nebo ochranářské téma shrnují přehledně informace z časopisu i on- line databáze Conservation Evidence, jakož i výsledky systematických přehledů odborné literatury. Zde se více zaměříme na synopsi o ptácích (Williams D. R., Pople R. G., Showler D. A., Dicks L. V., Child M. F., zu Ermgassen E. K. H. J. a Sutherland W. J. (2012) Bird conservation: Global evidence for the effects of interventions. Exeter, Pelagic Publishing).