Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024

Aktuální číslo:

2024/7

Téma měsíce:

Čich

Obálka čísla

Conservation Evidence, nástroj pro účinnou ochranu přírody

Fórum ochrany přírody (Vesmír 93, 34, 2014/1)
 |  16. 1. 2014
 |  Vesmír 93, 33, 2014/1

Přírodu chráníme proto, že ji potřebujeme. A také proto, že ji prostě máme rádi. Důvody jsou tedy mnohdy nevědecké, ovšem postupy, jak přírodu chránit, by měly vycházet z vědeckých poznatků. Jak to ale zajistit, když většina ochranářů nejsou přímo vědci?

Tento problém se rozhodl řešit známý britský výzkumník William Sutherland se svými kolegy. Založili iniciativu nazvanou Conservation Evidence, jejímž posláním je umožnit všem jednoduchý a rychlý přístup k vědeckým poznatkům použitelným v ochraně přírody.

Hlavní výstupy iniciativy jsou tři: 1. on-line databáze ochranářských zásahů a jejich výsledků; 2. časopis, který publikuje odborné články dokumentující ochranářské zásahy a testující jejich účinnost; 3. tzv. synopse.

Synopse jsou knihy (dosud vyšly 3), které pro určitý taxon nebo ochranářské téma shrnují přehledně informace z časopisu i on- line databáze Conservation Evidence, jakož i výsledky systematických přehledů odborné literatury. Zde se více zaměříme na synopsi o ptácích (Williams D. R., Pople R. G., Showler D. A., Dicks L. V., Child M. F., zu Ermgassen E. K. H. J. a Sutherland W. J. (2012) Bird conservation: Global evidence for the effects of interventions. Exeter, Pelagic Publishing).

Nyní vidíte 15 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Ekologie a životní prostředí

O autorovi

Petr Voříšek

Petr Voříšek, Dr., (1967) vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Pracuje v  České společnosti ornitologické, zabývá se monitoringem ptáků (koordinuje monitoring běžných druhů ptáků v Evropě).

Doporučujeme

Algoritmy pro zdraví

Algoritmy pro zdraví

Ondřej Vrtiška  |  8. 7. 2024
Umělá inteligence proniká do medicíny a v následujících letech ji nejspíš významně promění. Regina Barzilay z MIT má pro vývoj nástrojů...
Mají savci feromony?

Mají savci feromony?

Pavel Stopka  |  8. 7. 2024
Chemická komunikace je způsob předávání a rozpoznávání látek, jímž živočichové získávají informace o jiných jedincích, o jejich pohlaví a věku, o...
Jak funguje moderní speleologie

Jak funguje moderní speleologie uzamčeno

Michal Filippi, Jan Sirotek  |  8. 7. 2024
Přesně před 150 lety byla na prodej Mamutí jeskyně. Systém, který do té doby sloužil jako místo pro těžbu ledku z guana, byl k mání za pouhých...