Nová tajemství oxidu dusnatého
| 3. 5. 2013Oxid dusnatý (NO) má u živočišných fyziologů vskutku mimořádnou pověst. Zatímco se ovšem třeba takový oxid dusný (čili rajský plyn, N2O) těšil už od 19. století značné popularitě nejprve u toxikomanů a posléze u anesteziologů, biologické účinky NO zůstávaly dlouho nedoceněny.
O to bouřlivější byla reakce odborné veřejnosti, když se konečně v osmdesátých letech 20. století ukázalo, že tento oxid slouží v našich tělech jako opravdový „plynný hormon“, který způsobuje uvolňování hladké svaloviny cév (tzv. vazodilataci).1) Koho by předtím napadlo, že mezi sebou mohou živočišné buňky komunikovat pomocí plynu? Tento objev také po dlouhé době vysvětlil, proč léky na bázi nitroglycerínu a amylnitritu, z nichž se NO může odštěpovat, zvětšují průsvit tepének a snižují tak krevní tlak.
Tím byl odstartován intenzivní výzkum působení NO. Záhy byla odhalena celá signální dráha této molekuly (viz obrázek): Na buňky vnitřní výstelky cév (tzv. endotelu) působí látky jako acetylcholin nebo bradykinin. Tím je spuštěna série mezikroků, které vedou až k aktivaci enzymu NO syntázy, jenž štěpí aminokyselinu arginin a uvolňuje tak oxid dusnatý. Tento plyn pak může pronikat do mezibuněčného prostoru a do buněk hladkého svalu. Tam je touto cestou navozena syntéza cyklického GMP, což se odrazí v uzavření vápenatých kanálů, v poklesu koncentrace vápníku v cytoplazmě, a tím i v relaxaci celé svalové buňky.