Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Šířili tuberkulózu tuři a ovce doby ledové?

 |  7. 3. 2013
 |  Vesmír 92, 127, 2013/3

Prodělaná tuberkulóza způsobená Mycobacter tuberculosis bývá poznatelná na kostech, třeba na záprstních kůstkách. Analýza kostí šelem a především licho- a sudokopytníků z různých časových úseků od oligocénu po pleistocén ukázala, že se z těchto skupin a jejich čeledí (např. koňovití, jelenovití, prasatovití, velbloudovití) vyskytují patologické tuberkulózní změny jen u turovitých (turů, „antilop“, koz a ovcí ap.), a navíc jen v pleistocenních fosilních vrstvách Eurasie a Severní Ameriky. Nejstarší doklad byl zaznamenán pro buvola z Číny starého 500 000 let, pro Severní Ameriku je zatím nejstarší doklad starý 100 000 let, což by odpovídalo i předpokladu o dodatečném doputování tuberkulózy s turovitými na tento kontinent.

Naturwissenschaften 93, 565–569, 2006

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jan Robovský

RNDr. Jan Robovský, Ph.D., (*1980) se věnuje na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity evoluci savců a jejich ochraně. Od roku 2011 je externím vědeckým pracovníkem Zoo Liberec, kde kromě jiného koordinuje odbornou Komisi pro ovce a kozy (Caprini) při Unii českých a slovenských zoologických zahrad.
Robovský Jan

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné