Aktuální číslo:

2021/5

Téma měsíce:

150 let Vesmíru

Ohrožená kultura Josefa Šmajse nejlepší ruskou vědeckou knihou roku

 |  7. 3. 2013
 |  Vesmír 92, 125, 2013/3

Filosof Josef Šmajs se dočkal velkého úspěchu. Ruské vydání Ohrožené kultury (Kultura pod ugrozoj) bylo v Soči oceněno jako nejlepší ruská vědecká kniha roku 2011. Josef Šmajs ocenění převzal koncem listopadu 2012 v Novosibirsku na kongresu o filosofii vzdělání v době globalizace. Na kongres byl pozván na náklady organizátora a po převzetí diplomu mohl vystoupit s úvodní přednáškou o podstatě evoluční ontologie. V průběhu svého vystoupení přečetl Deklaraci závislosti na Zemi, která byla plénem schválena jako přijatý bod usnesení.

Přál bych si, aby tento úspěch zvýšil zájem o myšlenky Josefa Šmajse. I když se jim dostává pozornosti a ocenění také v domácím prostředí (Cena ministra životního prostředí za rok 1995 pro Ohroženou kulturu), domnívám se, že jejich význam je mnohem větší než ten, který jim zatím zájem odborné i laické veřejnosti přisuzuje. Originální koncepce Josefa Šmajse přitom ze své podstaty o široký zájem veřejnosti přímo usiluje. Má totiž ten nejvyšší možný cíl. Formuje pečlivě zdůvodněnou ontologickou teorii, která má ambice stát se teorií univerzální. Šmajs vytváří abstraktní obraz světa, jehož všeobecné přijetí je podle něj nutné pro sebezáchovu člověka a civilizace. Také kvůli těmto ambicím jsou však jeho myšlenky dnešní (post)moderní společností přehlížené a vytěsňované. Jakoby snad koncepce s takovou ambicí byla nehodná racionální a hodnotové diskuse.

Ocenění v Rusku chápu právě jako porozumění tomu, že více než kdy jindy potřebujeme najít jednotnou teorii vyššího řádu. Je smutné, že tak originální a odvážný myslitel, který má co říct k prohlubující se civilizační krizi, uspěje v Rusku, zatímco doma nedostává patřičný prostor. Například žádný tuzemský ekologický ani pedagogický časopis Šmajsovu Deklaraci závislosti na Zemi nezveřejnil. Přitom právě to je místo, kam byl tento apelativní text určen především. Texty Josefa Šmajse (či rozhovory s ním) je marné hledat na stránkách velkých deníků a časopisů. To, že by se jejich autor mohl objevit na televizní obrazovce, je čirou fantazií.

I když Šmajsovy texty není snadné číst rychle a bez soustředěné pozornosti, myšlenky v nich obsažené, jsou nezávislé a svěží, očištěné od nánosu civilizačního smogu (z)běžného myšlení. Mezi ta média, která jim prostor dávají, patří Literární noviny či Britské listy. Kéž by jich bylo víc.

Prof. Josefu Šmajsovi upřímně gratuluji a přeji mnoho dalších úspěchů a soustředěných čtenářů.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Filosofie

O autorovi

Vratislav Moudr

 

Doporučujeme

Jaké to je být fanouškem

Jaké to je být fanouškem

Dan Bárta  |  3. 5. 2021
Jsem ročník 1969. Poprvé jsem uviděl Vesmír na stole v kuchyni u svého spolužáka z gymplu v půlce osmdesátek. Na mou nejapnou otázku, jestli „jede...
Složitá jednoduchost virů

Složitá jednoduchost virů uzamčeno

Ivan Hirsch, Pavel Plevka  |  3. 5. 2021
Místo tradičního redakčního rozhovoru tentokrát nabízíme dialog virologů dvou generací a odlišných specializací, Ivana Hirsche a Pavla Plevky.
Časy Vesmíru

Časy Vesmíru

Tomáš Hermann  |  3. 5. 2021
První číslo Vesmíru vyšlo 3. května 1871, časopis tedy letošním květnovým číslem slaví 150. narozeniny. Při cestě do jeho historie můžeme za...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné