Chudé matky upřednostňují dcery
| 7. 3. 2013Triversova-Willardova hypotéza předpokládá nerovnoměrnou rodičovskou investici do dcer a synů v závislosti na fyzické kondici nebo sociálním statusu matky a reprodukčním potenciálu potomka.
Očekává se, že v polygynních společnostech, kde mají muži vyšší reprodukční rozptyl než ženy (což však do značné míry platí i pro sociálně monogamní společnosti), budou společensky výše postavené matky věnovat více péče svým synům. Syn představuje z hlediska inkluzivního fitness (budoucích vnoučat) pro rodiče jistý hazard, zatímco dcera je spíše sázkou na jistotu. Chudé matky by proto měly upřednostňovat dcery, u kterých se jim omezená rodičovská investice, kterou jsou jim schopny poskytnout, s větší pravděpodobností vrátí v podobě alespoň nějakých vnoučat.
Diferenciální péče o potomky různého pohlaví v podobě protežování synů (a častého zabíjení novorozených děvčátek) byla zdokumentovaná například u indických Bráhmanů. Opačnou situaci, kdy matky z chudších vrstev dané společnosti úzkostlivě pečují o své dcery, zatímco syny zanedbávají, známe například u afrických Mugokondů nebo v městských populacích maďarských Romů. (Proč do dcer více investují zrovna Romové žijící ve městech, a to konkrétně tak, že jim umožňují déle studovat? Ve městech mají vzdělaná děvčata větší šanci nalézt si perspektivního ženicha.) Ať tak či onak, všechny dosavadní důkazy Triversovy-Willardovy hypotézy u lidí se zakládaly pouze na vědomém, volně ovlivnitelném jednání rodičů, projevujícím se buď na úrovni plánování investic (interrupce, infanticida), nebo na úrovni investic samotných (péče, výživa nebo poskytnuté vzdělání).
Nyní vidíte 43 % článku. Co dál:
O autorovi
Pavel Duda
