Nový kočkodan
| 7. 2. 2013Kde jinde očekávat objevení nových druhů než v odlehlých oblastech deštného pralesa Afriky? Překvapivě se ale nové druhy primátů v posledních letech popisují spíše z Jižní Ameriky či jihovýchodní Asie.
Poměrně nedávným objevem nového druhu opice v Africe je paviánec kipunji (Rungwecebus kipunji) z Tanzánie z roku 2005 a další takový objev už bychom museli hledat až v roce 1984, kdy byl objeven kočkodan sluneční (Cercopithecus solatus) v Gabonu.
Aktuální objev nového druhu kočkodana z Demokratické republiky Kongo je tedy poměrně nečekanou a vzácnou událostí. Tým amerických a konžských výzkumníků přináší popis nového druhu kočkodana s latinským názvem Cercopithecus lomamiensis. Kupodivu nejde o reklasifikaci poddruhu či objevení kryptického druhu díky molekulárním analýzám, jak bývá dnes při popisu nových druhů časté. Tento druh byl objeven při průzkumu a mapování odlehlých oblastí mezi řekami Tshuapa, Lomami a Kongo (Lualaba).
Již v roce 2007 zpozoroval John Hart v terénu druh primáta, u kterého si poznamenal, že není v atlasu zvířat pro danou oblast. Ani kontaktování dalších expertů nepomohlo určit nafotografované jedince. Nakonec se pro detailní popis podařilo získat 7 exemplářů, a to buď od místních lovců, nebo dokonce přímo v terénu po napadení predátorem. Tedy, jak sami autoři hrdě uvádějí, ani jeden jedinec nezhynul primárně pro vědecké účely. Na základě popisu a publikovaných fotografií je zjevné, že se nový druh nejvíce podobá známému kočkodanu Hamlynovu, který se vyskytuje nedaleko, ale areály těchto dvou druhů se nepřekrývají. Nicméně od tohoto druhu se C. lomamiensis liší zbarvením, tvarem lebky a vokalizací. Molekulární analýzy potvrdily, že nový druh je sesterským taxonem kočkodana Hamlynova, a datování jejich společného předka naznačuje, že statut nového druhu je nově objeveným jedincům přiznán právem.
Kupodivu je tento druh na lokalitě poměrně hojný, takže není, jako například zmiňovaný paviánec, ihned po objevení označen za kriticky ohroženého. Největší ohrožení pro něj aktuálně představuje lov. Nezbývá tedy než doufat, že autoři uspějí i s návrhem vyhlášení národního parku v uvedené oblasti, která je zatím poměrně nedotčena jak lidským osídlením, tak těžbou. Park by mohl ochránit nejen nově objevený druh, ale i ostatní druhy primátů žijící v dané oblasti, jako například endemický poddruh guerézy červené, kočkodana diadémového a kočkodana Wolfova nebo jednoho z našich nejbližších příbuzných šimpanze bonobo.
Hart et al. 2012, PLOS ONE, DOI: 10.1371/journal.pone.0044271, mongabay.com
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [287,09 kB]