Antibiotiky k obezitě
| 7. 2. 2013Flemingovy plesnivé misky nám kdysi poskytly zázračnou zbraň proti všem bakteriálním metlám lidstva. Antibiotika byla považována téměř za všelék. Po druhé světové válce se jejich používání velice rozšířilo a jejich popularita setrvale rostla.
V současnosti jsou tyto léky předepisovány každému americkému dítěti v průměru jednou ročně. Nadužívání antibiotik má ovšem i svou odvrácenou stranu. Četné bakteriální kmeny si již vyvinuly účinnou protiobranu a staly se rezistentními. Další otázky vyvolávají i možné vedlejší efekty antibiotik na lidské zdraví, zejména v případě dětí.
Není bez zajímavosti, že největší množství antibiotik se nespotřebuje v lékařství, nýbrž v zemědělství. Už padesát let je totiž známo, že nízké dávky antibiotik pomáhají drůbeži i nepřežvýkavým domácím savcům rychleji nabírat hmotnost. O tom, jak tento efekt vysvětlit, se zatím pouze spekulovalo.
Jeden z prvních experimentů z této oblasti proběhl nedávno ve zvěřincích newyorské univerzity. Mladým myším krátce po odstavu byly po několik týdnů podávány nízké (subterapeutické) dávky různých antibiotik. Stejně jako prasata či slepice i myšky na kúru zareagovaly zvýšeným nabíráním tukové hmoty.